eReport.sk

ROZHOVOR Psychologička o sláve: Nie každý ju zvláda tak ako Adela!


Ľudia odjakživa túžili po veľkej sláve a moci. Ktoré pozitívne atribúty sláva prináša?

Lepšie je, ak človek svoju slávu a moc až tak neprežíva, ideálne je, ak sa na ňu vôbec nesústredí. Má si však byť vedomý obrovskej zodpovednosti, ktorá je s tým spojená. Najväčšie pozitívum je možnosť inšpirovať druhých svojou osobnosťou, myšlienkami, činmi a prácou.

Čo sú, naopak, negatíva slávy a popularity?

Najväčšie negatívum je možnosť zneužitia moci pre nízke egoistické ciele a masová manipulácia s ľudským vedomím. Práve toho sme teraz svedkami v celosvetovom merítku.

Hovorí sa, že najväčší umelci a osobnosti sú najskromnejší. Čo si o tom myslíte?

Asi nie všetci. Možno však súhlasiť s tvrdením, že čím väčšie hodnoty dotyčný umelec tvorí a čím múdrejšia a vyzretejšia je jeho osobnosť, tým menej je nadutý, pyšný a bohatstvom sa opájajúci.

Terapeutka Jitka Derková: „Slávu každý nezvládne.“, foto: eReport.sk

Sú ľudia, ktorí zvládajú slávu dobre. Ako príklad by som uviedla Adelu Vinczeovú. Prečo to ona, ako jedna z mála, zvláda dobre?

Adelu si vážim nielen pre jej komunikačnú pohotovosť, humor a dobrú náladu, ktorú rozdáva obecenstvu, ale aj pre jej nadhľad v tomto smere. Má schopnosť dívať sa na popularitu ako na vedľajší produkt svojej práce, nie cieľ. Kto sa na slávu nesústredí, toho nemôže zlomiť, ak ju náhodou stratí.

Aj slávni ľudia majú svoje trápenia. Mnohí bojujú s duševnými problémami a inými neresťami. Ako sa dá ustáť sláva?

K tomu, aby človek ustál slávu bez pýchy a ďalších kotrmelcov, treba mať v prvom rade kotvu v sebe samom, čiže schopnosť veriť si a opierať sa o svoje pozitívne charakterové vlastnosti a morálne zásady, ktoré nám nedovolia zísť zo správnej cesty. Dôležitá je tiež opora zo strany rodiny a priateľov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR Psychologička o sláve: Nie každý ju zvláda tak ako Adela!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne