eReport.sk
Adela Vinczeová, foto: profimedia

ROZHOVOR Psychologička o sláve: Nie každý ju zvláda tak ako Adela!

Kto sa môže stať slávnym? Aké by mal mať vlastnosti? Môžu slávu dosiahnuť aj ľudia s menším talentom? Na tieto a podobné otázky nám odpovedala známa psychologička Jitka Derková.

Mnoho ľudí túži po sláve a uznaní. Aké typy ľudí sa pokúšajú byť slávnymi?

Poďme si najskôr zadefinovať pojem sláva: Zvyčajne sa tým myslí uznanie, alebo česť, ktorú spoločnosť preukazuje niekomu za jeho veľké zásluhy. Na rozdiel od popularity, keďže populárnym sa môže stať človek trebárs už vtedy, ak sa opakovane na verejnosti strápňuje svojimi vyjadreniami alebo konaním. Existujú povolania, ktoré si vyžadujú slávu, alebo aspoň popularitu, pretože inak sa tým nedá uživiť. V dnešnej dobe sú to hlavne umelci, športovci a politici, ktorí nutne potrebujú publikum na výkon svojej profesie.

Musí mať človek nejaké špeciálne vlastnosti, aby sa mohol stať slávnym a populárnym?

Človek, ktorý vytvára skutočné hodnoty, zvyčajne pri svojej tvorbe nehľadí na slávu a uznanie. Pre neho je dôležité to, že jeho práca má zmysel, poskytuje ľuďom niečo hodnotné, zároveň mu dáva pocit radosti, veľkého vnútorného uspokojenia, ktoré sa prenáša na publikum. Nevyhnutnými vlastnosťami sú talent spojený s vytrvalosťou, cieľavedomosť a jasná vízia toho, čo chceme tvoriť. Mať radosť z kontaktu s ľudmi a dobré komunikačné zručnosti sú bonusom k tomu celému.

Medzi dôležité vlastnosti patrí aj ctižiadostivosť. Môžu sa stať slávnymi ľudia bez menšieho talentu, ale s veľkými ambíciami?

Ale áno, niektorí to majú napísané už v horoskope narodenia. Napríklad postavenie Slnka v Médium Coeli, teda v takzvanom „strede neba“, čo je čas narodenia okolo poludnia, zvyšuje šance na to, že človek bude aspoň známy širšej verejnosti. A ak tam je postavený ešte aj Jupiter alebo Venuša, šance sú ešte väčšie. Poďme teraz od astrológie k sociológii a psychológii. Má šancu stať sa slávnym ten, kto síce nedostal talent do vienka, ale zato má dostatočne ambicióznych a solventných rodičov, ktorí ho všemožne podporujú? Samozrejme, že áno. Oveľa väčšiu než ten, kto sa narodil v chudobnom či málo podnetnom prostredí. Zasa ak porovnáme veľmi talentovaného človeka, ktorý svoj dar utopí v drogách s iným, ktorý nemá až taký talent, no vytrvalo trénuje a robí všetko pre dosiahnutie cieľa, je zrejmé, že v konečnej rovinke úspech dosiahne skôr ten druhý.

Terapeutka Jitka Derková o sláve, foto: eReport.sk

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.