eReport.sk
Robert Bestro
Robert Bestro. Foto: eReport

ROZHOVOR Organizátor protimatovičovského referenda: Útočili na nás čudné antismerácke skupiny!

Aké je zákulisie petičnej megaakcie? Nahnevaní Slováci, ale aj opozičné strany sa rozhodli zorganizovať a podporiť referendum, ktoré sa usiluje o stopku súčasnej vláde, na ktorej čele ešte donedávna stál Igor Matovič. EReport vyspovedal člena petičného výboru a jedného z organizátorov referenda Roberta Bestra. Koľko podpisov už vyzbierali? Ide naozaj o nepolitickú akciu? Kto sa usiloval o sabotáž podpisovej iniciatívy?

Základná otázka na úvod. Koľko ste už vyzbierali podpisov v referende?

Chcem potvrdiť trendy, ktoré partneri zapojení do petície už nejakým spôsobom publikovali.

Teda už máte tých 350-tisíc podpisov?

Áno, prekonali sme ústavnú hranicu a dnes sa pohybujeme niekde okolo 400-tisíc podpisov.

Veríte si na pol milión podpisov?

Mohlo by to tak byť. Nemáme ešte zozbierané podpisy od všetkých partnerov, ktorí sa zapojili. Uvidíme pri nejakých 450-tisíc podpisoch, že či bude tempo upadať alebo nie. Zatiaľ neupadá.

Referendum sa za podobných podmienok ešte neorganizovalo. Ako to vyzerá po technickej stránke?

Je to naozaj jedinečná situácia.

Aktivita a zbieranie podpisov sa z ulíc presunulo čisto do online priestoru?

Hárok sa dá online stiahnuť a poslať na P.O.Box. Poprípade hárok môžete dať niekomu u koho viete, že sa to cez tú osobu dostane na petičný výbor. Pokiaľ viem, tak žiadna organizovaná akcia týkajúca sa zberu nebola.

Ani menšia?

O ničom takom neviem.

Peter Pellegrini ešte na začiatku akcie chcel zbierať podpisy počas celoplošného testovania, čo sa stretlo s kritikou. Toto sa vôbec neuskutočnilo?

Nakoniec sa to vôbec nedialo.

Média priniesli už niekoľko správ o iniciatívach jednotlivcov, ktorí zbierali podpisy na vlastnú päsť. Na „pankáča” napríklad počas testovania v odberných miestach. O tomto niečo viete? A ako sa k tomu stavia petičný výbor?

Stretli sme sa s tým, že niektorí ľudia boli iniciatívnejší, no to asi vychádza z toho, že sú už naozaj nahnevaní. Nikdy to ale nebolo nami organizované. My, samozrejme, nemáme šancu a ani nechceme zabrániť tomu, aby zbierali ľudia podpisy. Vyplýva to z toho, aká je atmosféra.

Pokarhal petičný výbor niekoho za podobnú iniciatívu prípadne sa dostal s niekym do konfrontácie?

Keďže neexistovali žiadne nami organizované tímy, ktoré by podpisy zbierali, tak by sme ani nemali koho karhať. Čiže nič také. Sme radi, že ľudia sa aktivizovali aj v rámci nariadení. Pokiaľ to tak nebolo, je nám to ľúto, no nič sme s tým nemohli spraviť.

Robert Bestro je členom petičného výboru referenda. – Foto: eReport

Ako vyzerá váš petičný tím počas korony?

V petičnom výbore sú štyria ľudia a našou úlohou je v tejto sitiuácii skôr len určitá koordinácia. Vždy keď na P.O. Box prídu obálky, napríklad raz do týždňa, tak našou prácou je dať ich do takej formy, aby mohli ísť k prezidentke.

Teraz nás skôr čakajú administratívne veci typu očíslovať hárky a aspoň zbežne skontrolovať, či tam nie sú nejakí neexistujúci ľudia. Radi by sme sa vyhli chybám, ktoré by mohli byť odhalené u prezidentky. Aj preto sa snažíme zozbierať tých 500-tisíc. Jednak, aby sa ukázala sila, ale aj preto, aby u pani prezidentky neboli nejaké zbytočné problémy. Ona to dá na 99 percent na ústavný súd, no my sme presvedčení o tom, že súd rozhodne v prospech referenda, ale to je už na sudcoch Ústavného súdu.

Zbierate tých 500-tisíc aj kvôli rezerve. Stretli ste sa už s tým, že boli napríklad zdvojené podpisy, alebo falošné či niečo podobné?

Stáva sa to.

Aké prípady napríklad?

Ľudia sú trochu pomýlení z toho, že niekoľko politických strán komunikuje referendum a majú pocit, že referendá sú dve alebo tri. Stáva sa, že ľudia sa podpíšu niekedy dvakrát. Nestáva sa to často, no občas na to natrafíme. Niekedy sa stane, že meno, ktoré som už videl, tak si ho všimnem aj druhýkrát a z dvoch mien sa teda stane len jedno.

Na sociálnych sieťach vídavať napríklad rôzne skupiny či profily kritizujúce referendum. Riešite to nejak?

Na Facebooku sa rozmohli skupiny, ktoré naznačujú, že by mohli škodiť zberu podpisov. Jedna z ciest by mohla byť, že nám napríklad pošlú desať hárkov s falošnými menami.

Čo sú to za skupiny?

Väčšinou sú to podporovatelia Igora Matoviča, ale konkrétne meno vám nepoviem, pretože v tých skupinách nie som. Sú to rôzne skupiny, ktoré majú v názve niečo na spôsob „Nemáme radi Roberta Fica“, či „Nemáme radi Petra Pellegriniho“. Sú to väčšinou skupiny orientované proti opozícii.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport