eReport.sk

ROZHOVOR Martin Nikodým o pozemku na Devíne: „Klasický dom tam stáť nemôže a ja ho ani nechcem!“

Postupne, ako ste prepadali včelárčeniu som z vás nadobudla pocit, že sa duševne vraciate k jednoduchosti života a skromnosti.  

Áno, ťahá ma to stále viac k životu v súlade s prírodou. Rád by som žil podľa možností bezodpadovo a s minimálnou potrebou energie. Dnes už existujú technológie, ktoré vám dokážu zabezpečiť značnú sebestačnosť. Keď sa navyše pozerám okolo seba a vidím k akej povrchnosti vedie naša neustála honba za spotrebou, chce sa mi ju znížiť, lebo to nie je správna cesta. Takže by som si rád vytvoril zázemie, ktoré bude energeticky veľmi nenáročné, až sebestačné. Dnes to fotovoltaika už umožňuje. Aj dôsledným separovaním odpadov dokážeme veľmi znížiť jeho množstvo. Keď pekne rozdelíme plasty, papier a skompostujeme bioodpad, zistíme, že toho komunálneho odpadu je zrazu oveľa menej. Chce to iba trošku premýšľať a najmä chcieť.  

Ste otcom troch detí; s exmanželkou Michaelou máte 20-ročného syna Adama a takmer 17-ročnú dcéru Emmu Leu a z posledného vzťahu s expriateľkou Martinou 5-ročného Martinka. To je pomerne široký vekový diapazón. V podobnej situácii sa ocitol aj Michal Hudák, ktorý si ho veľmi pochvaľuje. A vy? S ktorým potomkom čo podnikáte?

Tí moji veľkí sú už do značnej miery „samoúdržboví“, takže to už sú vlastne parťáci, ani nie deti. Isteže ich občas ešte rád usmerním, ale zdá sa, že sú dobre nasmerovaní a vyrastajú z nich dobrí ľudia. Martinko je naše slniečko. On prišiel, aby nám pripomínal, aké dôležité je tešiť sa z vecí a objavovania. Cez neho a jeho bádanie znovuobjavujem tento svet a teším sa, že dobre vychádza aj s tými veľkými a majú sa rady. V neposlednej miere mi udržiava mladého ducha. Snažím sa, aby sme mohli robiť veci všetci spolu, ale nie vždy to úplne ide. S veľkými sme sa dali na windsurfing a Martinko chcel tiež surfovať, tak sme spolu začali paddleboardovať, a to on vníma ako niečo veľmi podobné. Spoločne robievame aj medobranie. Každý má pri ňom svoju úlohu. Teda najlepšiu má vždy Martinko. Po tom, ako vyberiem plásty z úľov, Adam mi ich pomôže ponosiť, Emmka ich odviečkuje a spolu ich vytočíme, prichádza jeho chvíľka ochutnávača. Keď otvorím ventil medometu má právo prvý strčiť prst do prúdu medu.  

Foto: Facebook

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport