eReport.sk

ROZHOVOR Marcela Laiferová píše svoje knihy a články perom na papier. Vysvetlila prečo!


Vráťme sa k vašej knihe. Už na nej pracujete a ja neverím, píšete ju ručne, perom.

Áno, mňa to baví, takto je môj mozog v lepšom spojení s tým papierom, viem sa lepšie sústrediť… nemôžem cez stroj, hoci počítač mám a používam ho. Ja napíšem celú knihu ručne a potom ju dám prepísať.

Špeciálne pre čitateľov eReportu ste pripravili stručný kurz muzikoterapie, ktorý nájdu na konci tohto rozhovoru. Ešte predtým – máte recept na zdravie v rámci prevencie? Všetci vedia, že treba užívať C a D vitamín, zinok, prípadne selén… 

Nemusia to byť vždy tablety. Môžu si kupovať napríklad hríby, je v nich obrovské množstvo déčka, a dať si aspoň raz za týždeň nejaké hríbové jedlo. Urobiť si jeden-dva  zeleninové dni, napríklad s rezancami. Človek sa nemusí pchať tabletkami a ničiť si pečeň, práve naopak. Je tu jar, ideálny čas dať si ju do poriadku. Od istého veku je potrebné prijímať magnézium. Ja osobne verím vitamínu C. Už vlani v októbri som si kúpila injekčný, veľmi vysokú dávku, a dávala som si ho do infúzie. Nechala som sa zaočkovať proti chrípke aj zápalu pľúc, pretože som vedela, čo sa na nás hrnie. Asi aj preto som to prežila bez nachladnutí, chrípok a bola som zdravá až do dnešných dní, kedy ma zaočkovali. 

Liečivá sila hudby

Hudba znamená viac ako len príjemný pocit pre uši. Má totiž aj liečivý účinok. Hudba znamená uvoľnenie a posilnenie duše. Len si tak sadnúť, nenechať sa ničím a nikým rušiť, pustiť si obľúbenú hudbu, je naše malé šťastie. V období antiky jej pripisovali magickú silu, lebo cítili jej pozitívny vplyv na človeka. Už v 9. storočí v Arábii predpisovali lekári hudbu ako terapiu proti rozličným chorobám. Táto skutočnosť platí dodnes. Hudba je dôležitá pre naše zdravie, vitalitu a pocit spokojnosti. Je však dôležité, aký druh hudby počúvame. Aby pomohla, musí obsahovať určité kompozičné prvky. Na pokyn slávneho dirigenta Herberta von Karajana zriadili vo Viedni výskumný ústav a zistili, že jemné melódie a pokojná hudba pôsobia na vegetatívny systém tela. V mozgu vtedy vznikajú polypeptidy, látky, ktoré sú zodpovedné za uvoľnenie. Pozrime sa, ako rôzni skladatelia a umelecký štýl pôsobia na našu dušu.

Piesne Franza Schuberta pomáhajú pri starostiach s láskou, pri strese a pocite nespokojnosti.

Hudba Johanna Sebastiana Bacha, najmä Toccata, uvoľňuje nervy.

Bolero Maurica Ravela pomáha pri depresii a skutočne lieči.

Beethovenova Mesačná sonáta je tiež úspešná pri strese.

Chopenovo Nocturno alebo Čajkovského Labutie jazero znižujú vysoký tlak.

Na poruchy spánku pôsobí Uspávanka od skladateľa Brahmsa.

Mozartova hudba by mala znieť v zubnej ambulancii, utišuje bolesti zubov.

Slávne valčíky Johanna StrausaSchubertova Ave Maria posilňujú nervový systém.

Evergreeny a oldies posilňujú komunikáciu a človek sa cíti viac fit.

Takzvaná barová hudba je vhodná pre ľudí so zápalom žalúdka.

Charleston prináša dobrú náladu.

Skladby Beatles, najmä Michelle, odstránia splín a posilnia produkciu hormónu šťastia – serotonínu.

V roku 1972 zriadili v Paríži, z iniciatívy sira Yehudina  Menuhina, Medzinárodné centrum liečby hudbou. Pracujú v ňom psychológovia, psychoterapeuti, lekári z celého sveta. Selektujú  špeciálne kompozície a rytmy, ktoré na nás pôsobia. Na liečbu strachu, skľúčenosti, depresie, vyčerpanosť a ďalšie problémy.

A čo vy?

Skúste si spievať len tak pre seba, aj to vás posilní a lieči. Hormóny šťastia posilňujú imunitu, spievanie dýchacie cesty, srdce, žalúdok a je aj proti bolesti hlavy. Potvrdzujú to mnohé univerzitné štúdie. Hra na hudobnom nástroji robí človeka duševne čulým. Hlavne na deťoch je to evidentné.

Tak sa teda uvoľnite, ponorte do tónov a užívajte si to!

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ROZHOVOR Marcela Laiferová píše svoje knihy a články perom na papier. Vysvetlila prečo!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: