eReport.sk
Ivo Gogál, foto: archív I.G.

ROZHOVOR Ivo Gogál: Pred divadlom som dal prednosť slobode! A teraz to ľutuje?

Patrí medzi našich najznámejších dabingových hercov. Ivo Gogál (62) priznáva, že pred divadlom dal prednosť slobode. V rozhovore spomína aj svoju veľkú rodinu a svojho priateľa Janka Kronera. Verili by ste, že Ivo Gogál kedysi obchodoval s nábytkom?

Pochádzate zo Zvolena, no celý život ste prežili v Bratislave. Aký je váš vzťah k obom mestám?

Vo Zvolene som prežil prvú časť detstva. Mal som 8 rokov, keď sa mama rozhodla ísť študovať réžiu na divadelnú fakultu do Bratislavy a otec opustiť „dosky, ktoré znamenajú svet“, hral v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Naložil nás na nákladné auto a v Bratislave nám našiel prvý podnájom, kde sme prežili rok či dva. Dovtedy s mamou aktívne robili ochotnícke divadlo, veď aj sestra Ina sa narodila na zájazde s ochotníkmi v českom Náchode.

Prvá časť môjho detstva sa pevne viazala na otcovo pracovisko, tak sa stávalo, že som bol nie raz „zneužitý“ na moje prvé divadelné postavy. A keďže som bol ešte iba štvorročné dieťa, na zájazdoch ma dievčatá naučili háčkovať a pliesť. Za honoráre som si kúpil svoj prvý bicykel ruskej proveniencie. A za toto, aj za krásne detské hry pri Hrone na zvolenskom sídlisku Podborová, vďačím Zvolenu, do ktorého som odvtedy, bohužiaľ, zavítal len veľmi sporadicky.

No a odvtedy sa mojím domovom stala Bratislava a je ním už vyše päťdesiat rokov, dočerta, ktorú som opúšťal len občas. Kedysi sme mali záhorácke víkendy na chalupe a teraz, už pomaly desať rokov, maďarský vidiek neďaleko Bratislavy, kde sme si kúpili dom . A to je zatiaľ celý môj život. Ešteže je tam to slovíčko zatiaľ…

Pochádzate z umeleckej rodiny. Čo podľa vás rozhoduje o úspechu v kariére? Je to talent, alebo skôr tvrdá drina?

Ako som už predtým naznačil, pochádzam pôvodne z divadelnej rodiny. A teraz sa tomu pokúsim dať švih, aby som čitateľa nenudil či neznechutil . Čo sa týka talentu, myslím si, že je v nepriamej úmere k drine, ktorú musíte zniesť, aby ste sa ním dokázali živiť. A kvalita kariéry sa odzrkadľuje v tom, koľko radosti a úžitku ste v živote z tej-ktorej práce mali. Mne sa zdá, že som si vybral optimálne. Mal som totiž dostatočne jedného aj druhého .

Vašou doménou je dabing. Dabovali ste Morgana Freemana, Samuela L. Jacksona, Denzela Washingtona a ďalších skvelých hercov. Čo je pri dabingu pre herca najdôležitejšie?

Vytrvalosť, dobrý postreh a reakcia. Vytrvalosť preto, že nie každý dokáže hodiny a hodiny stáť pred obrazovkou a kvákať do mikrofónu. To sa týka aj postrehu a reakcie. Mňa zasa nebavilo učiť sa mesiace kopy textov a potom ich po večeroch roky deklamovať na javisku. Trošku preháňam, ako vždy. (Smiech.)

Okrem toho som zabŕdol aj do dabingovej réžie, no pri tej som dlho nevydržal, lebo sedieť celý deň v čiernej diere, tak som hovoril miestnosti réžie, bez ľudského kontaktu so živými hercami, to už vôbec nebolo pre mňa. A tiež to chce neskutočnú vytrvalosť. Ale zato dodnes robím preklady a úpravy dabingových dialógov, tie zas môžem robiť, kedy sa mi zachce, ak nerobím niečo iné. Dosiahol som tým aspoň trochu pestrosti v mojom dabingovom živote .

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.