eReport.sk
Béla Bugár
Béla Bugár Foto: eReport

ROZHOVOR Bugár prehovoril otvorene o Ficovi: Vyčítal mi jednu vec a toto mi hádzal do ksichtu!

Exšéf Most-Híd Béla Bugár (62) si plnými dúškami užíva čas na dôchodku. Mastí karty s bývalým ministrom, teší sa z vnučky a stará sa o svoj biznis. Bugár síce už nie je aktívnym politikom, no naďalej je v blízkom kontakte so spolustraníkmi. Expolitik v rozhovore pre eReport prezradil, ako vyzeralo vládnutie s Robertom Ficom a Andrejom Dankom a otvorene priznal, čo mu šéf Smeru pravidelne “otrieskaval o hlavu”. A čo si myslí o roku vládnutia Igora Matoviča?

Aký máte dôchodok? Nohy vyložené na stole a podobne?

Ale kdeže. Raz mi niekto povedal, že keď budeš dôchodca, tak na nič nebudeš mať čas. Rozmýšľam, že kto to bol, že by som mu jednu vylepil, lebo, bohužiaľ, mal pravdu. Ale fakt si musím plánovať veci, ešte aj dnes, okrem tohto rozhovoru, mám ďalšie tri veci.

Na sociálnych sieťach vás vídavať v záhradke…ako ešte trávite čas?

Minule som tam dal aj fotku vnučky, ktorá sa práve narodila. Politike sa venujem málokedy. Minule som musel, keď Sulík povedal, že nie je ako Bugár, tak som napísal, že prečo nie si ako Bugár? Pýtal som sa.

Aj ste mu zavolali?

Nie, len na Facebook som to dal. Viete, volať mu nemá význam. Mám aj viac času na médiá. Čítam skoro všetko. Okrem záhrady sa venujeme aj mladým, tí dokončujú dom. S mojou operovanou chrbticou so štyrmi skrutkami občas dám aj zabrať chrbtici. Okrem toho pomáham aj kolegom v politike. Ja v nej nechcem byť, ale ak niekto chce byť, tak bez problémov im dám radu. Pravidelne hrávame každý pondelok karty s kolegami.

S ľuďmi z Mostu?

Hej, z Mostu.

Kto je taký kartár, len tak z brucha? Lászlo Sólymos?

Sólymos nie. Érsek je.

Hráte o peniaze?

Hej, hej, o desať halierov.

Érsek vyhráva či prehráva?

Minule prehral veľa. Ale aj vyhráva. Minule som dvakrát prehral, a potom som dvakrát vyhral. Však viete, záleží na tom ako ide karta.

Kto sa viac zlostí, keď prehrá? Vy či Érsek?

To je len zábava. To je nič, stále v tom istom kruhu sa to točí.

Založili ste Domov sociálnych lsužieb. Venujete sa ešte tejto činnosti? Chodíte tam často?

Nemôžem, ani mňa tam nepustia.

Pre pandémiu?

Áno. Rok je to zavreté. Samozrejme, sú veci, ktoré musíme riešiť telefonicky, alebo s mojim spoluvlastníkom sa stretneme a niečo si dohodneme. Napríklad teraz sa dokončuje ďalšia budova, kde bude aj kuchyňa. Jedlo si totiž nosia z Lehníc, no 120 ľudí, plus personál, to je 180. Máme možnosť narastať ešte ďalej, bolo by fajn si variť už aj na mieste, poprípade variť aj pre iných.

Prebehol som si nejaké staré titulky v médiách. Občas vás titulovali, že ste milionár. Vy sa tak cítite? Ako milionár?

Ale kde. Jednak odkiaľ by som zobral milión. Dobre, ak by som spočítal všetko, čo sme vrazili do domu, čo sme spolu s manželkou, za 38 rokov vrazili do auta, aj ona má jedno, tak možno.

Tak sa miliónik nazbiera

Možno. Nie je to o tom. Občas počujem, ako vychádzajú na povrch aj desaťmiliónové korupčné kauzy. Ako to uskutočnili? Kde dáte tie peniaze? Ja som z toho jeleň. To sú peniaze, ktoré nie sú čisté. Kam to dáte?

Už ste to naznačili. posledný rok sa nesie aj v duchu zadržiavania, veľkých čistiek v justícii a aj v polícii. Často sú to ľudia, ktorí boli vo vedúcich pozíciach dôležitých inštitúcií aj v čase, keď ste boli v politike vy.

No dobre, ale kto to odštartoval? Naša bývalá vláda. Jednak sme zmenili zákon a taktiež spôsob voľby prezidenta policajného zboru. Za Lučanského, môžete na neho mať hocijaký názor, ale za neho začali sedieť prví ľudia. Či už Bašternák alebo Kočner a tak ďalej. My sme niečo odštartovali a, chvalabohu, v súčasnosti je to úplne uvoľnené a ide to. Len, aby sme nepadli do jamy levovej. Už aj niektorí sudcovia či prokurátori píšu o tom, že nevytvárajme kult kajúcnikov.

Polícia sa podľa všetkého neopiera len o svedectvo, ako hovoríte jednej osoby, ide o viacero svedectiev. Nedá sa to úplne generalizovať

Ešte raz! Ja hovorím, že verím polícii a verím aj súdom, aj prokurátorom. V každej branži máte takých a aj onakých. Aj v politike. Aj v parlamente, takých, aj onakých. Len, aby to bol fakt, že keď niekoho zoberú, tak aby tie dôkazy boli jednoznačné. Stačí len dačo povedať. Napríklad vy na mňa, alebo ja na vás poviem, že robíte so mnou interview len preto, že som vám zaplatil. Je to pravda? No nie je.

Béla Bugár – Foto: eReport

Musíme si počkať na políciu, kam sa pohne vyšetrovanie a uvidíme.

Však práve. Hovorím výborne, treba to vyčistiť, len sa pozrite na Ľudovíta Makóa a ostatných.

Podobná rétorika sa už pri tejto téme stáva argumentom niektorých opozičných strán, napríklad Smeru. Spochybňujú svedkov, hovoria o nich ako o kajúcnikoch, no pritom často išlo o ich vlastných nominantov.

Oukej, ale viete, ten kto má na hlave alebo za ušami nie len trochu masla, ale má ich možno niekoľko ton, tak ten nejakým spôsobom sa chce vykúpiť. Hovorím výborne. Povie na niekoho niečo, ale polícia to musí vyšetriť. Len to som chcel povedať. Je fajn, že sa spustila takáto lavína, pretože ani my sme nevedeli, že je to tak prerastené. Bohužiaľ.

Naozaj ste nič netušili? Nevideli ste alebo nepočuli žiadne náznaky?

Mýlite si trošku úlohy politika. Prepáčte, nechcem vás dehonestovať, ale nemáte nič iné na starosti, najmä investigatívni novinári. Nájdete nejaký bod a od neho odvíjate nitky a hľadáte súvislosti.

Tak to je práca novinárov

Dobre, ale moja práca toto nie je. Moja práca je prijímať zákony a rokovať o nich. Rozmýšľať či pomôžeme všetkým občanom alebo len určitej skupine. Či tá skupina, ktorej nepomôžeme nebude mať z toho škodu. Rozumiete, nemám čas na to, že v novinách dačo prečítam a teraz to začnem skúmať. To je úloha orgánov činných v trestnom konaní. Musím povedať, že v tomto sú investigatívni novinári nápomocní.

Nehovorím, aby ste niečo prešetrovali, no zrejme ste nechodili tie roky v parlamente, ale aj v koalícii so zatvorenými očami.

To nie, ale čo s tým urobíte. Teraz si vymyslím, za nejakou akciou je korupcia niekoľko miliónov. No dobre, môžete sa to opýtať na koaličnej rade. Myslíte si ale, že ak o tom niekto z koaličných partnerov vie, že povie, áno, je to tak? Máte informáciu a s tou informáciou môžete naložiť. Tak dobre, počul som o tom, budem to riešiť, alebo prestanete robiť svoju prácu a začnete to skúmať. Nás nevolili preto, že máme robiť vyšetrovateľov.

No poďme na inú tému, predsa len tu sa dá debatovať dlho.

Určite, a ani by sme sa nedohodli.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport