eReport.sk
Zľava Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Veronika Remišová. Foto: tasr

Rozhádaná koalícia vo vojne: Hrozí pád vlády? Politológovia majú jasno!


Vojna všetkých proti všetkým! Tak by sa dala výstižne charakterizovať terajšia situácia vo vládnej koalícii ak by sme si mali pomôcť slávnym výrokom anglického filozofa z úsvitu novoveku Thomasa Hobbesa. To, čo začalo ako osobný konflikt medzi premiérom Igorom Matovičom (47) a vicepremiérom Richardom Sulíkom (53) sa po roku spoločného vládnutia premenilo na všeobecný štýl komunikácie. Mediálne a internetové prestrelky medzi prakticky všetkými koaličnými stranami sú na dennom poriadku. Hrozí preto Slovensku pád vlády? Opýtali sme sa na to na troch politológov.

Čo nová politická téma, to nová hádka. Vždy sa nájdu minimálne dve vládne strany, ktoré si pre niečo skočia do vlasov. Zatiaľ čo permanentné škriepky medzi Matovičom a Sulíkom už nikoho neprekvapujú, mediálny spor o „chýbajúcu miliardu“ medzi Luciou Ďuriš Nicholsonovou a Veronikou Remišovou zaskočil mnohých. Vicepremiérku pre investície navyše sfúkol aj minister práce zo Sme rodina Milan Krajniak. Tá neskôr zase vetovala premiérovi Matovičovi zámer nakúpiť ruskú vakcínu. A to je len malá ochutnávka „vojny“ vo vláde. Napätie vo vnútri koalícii sa už strany ani nesnažia skrývať pred verejnosťou.

Nebolo by to politicky múdre

Vyriešia to predčasné voľby? Politológ Tomáš Koziak hovorí jednoznačné nie. „Škrípe to a samozrejme to napätie rastie. Je to ovplyvnené nepopulárnymi opatreniami, prepadom preferencií vládnych strán a zlou komunikáciou navonok koalície. No nemyslím si, že by to zatiaľ malo viesť k predčasným voľbám,“ vraví Koziak a vysvetľuje to prozaicky pragmatizmom aktérov. „Strany koalície určite nebudú na základe preferencií mať taký podiel na moci ako majú teraz. Každá jedna strana, aj vrátane SaS, ak by chcela ísť do predčasných volieb, tak by to pre nich znamenalo straty pozícii, ktoré majú momentálne. A to nie je politicky múdre rozhodnutie,“ dodal Koziak.

V poslednej dobe sme veľa spoločných harmonických vystúpení lídrov vlády pred médiami nevideli. – Foto: tasr

Kalkulovať môže iba SaS

Aj podľa politológa Jozefa Vlčeja je neprofesionálna komunikáciu medzi členmi koalície nepochopiteľná a z dlhodobého hľadiska sebazničujúca. No na rozdiel od Koziaka dodáva, že nie všetky strany vládnym handrkovaním strácajú. „Jediný, kto z toho ťaží je SaS, ktorej pozvoľne stúpajú preferencie a tá môže kalkulovať a potajomky komunikovať s opozíciou o zmene,“ uviedol Vlčej s tým, že aj napriek tomu neočakáva, že sa vláda rozpadne.

Koalícia má dve reality

Politológ Grigorij Mesežnikov upozorňuje na dvojakosť rozporov vo vládnej štvorke. Koalícia má podľa neho dve rozdielne reality. „Jedna je tá čo sa odohráva vo viditeľnej podobe na úrovni zástupcov vo vláde a druhá, tá je dôležitejšia v parlamente. Majú 94 poslancov, všetko na čom sa dohodnú, schvália. Nemyslím si, že to hrozí pádom vlády,“ ozrejmil Mesežnikov s tým, že vládne strany sa už naučili existovať v extrémnych podmienkach. „Príčinou konfliktu je komunikačný štýl najmä predsedu vlády. To vyvoláva napätie najmä medzi dvoma stranami vo vládnom kabinete. Tie konflikty medzi Matovičom a Sulíkom majú skôr osobnú ako politickú a programovú rovinu,“ vyhlásil Mesežnikov, podľa ktorého sa takto nastavený komunikačný štandard celkom prirodzene preniesol aj na ďalších členov koalície.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozhádaná koalícia vo vojne: Hrozí pád vlády? Politológovia majú jasno!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre