eReport.sk
František Balog, foto: archív F.B.

Rómsky herec František Balog: Mamu videl cez skype, otca nikdy

Rodičia sa ho vzdali hneď po narodení. František Balog (38) sa ocitol v detskom domove Slon v Šarišských Michaľanoch. Vďaka speváckemu zboru v domove precestoval svet a zamiloval si umenie. Vyštudoval muzikálové herectvo na VŠMU a dotiahol to až do Štátneho divadla v Košiciach. Hovorí, že ako Róm sa necíti diskriminovaný, práve naopak. Je to vraj výhoda.

Mal som pekné detstvo

„Môj život v detskom domove Slon bolo jedno veľké dobrodružstvo. Odmalička ma umelecky viedli. Objavili vo mne spevácky talent, vďaka čomu sa moje detstvo zmenilo na jedno veľké cestovanie za vystúpeniami. Okrem toho som sa zúčastňoval aj bežných vecí, hral som napríklad futbal. V každom prípade by som mohol o svojom peknom detstve napísať knihu,“ začína svoje rozprávanie.

S detským domovom Slon je spojené meno jeho riaditeľky Evy Džodlovej, ktorá deti motivovala a vychovávala s láskou a rešpektom. Svojich chovancov viedla tak, aby milovali hudbu a boli súčasťou mnohých krásnych vystúpení. „Pani riaditeľka bola jeden obrovský motivátor. Viedla nás umelecky celé moje detstvo, počas puberty a napokon aj v dospelosti. Založili sme súbor ,,Sloníčatá“, s ktorým sme precestovali svet. Zároveň nás to vzdelávalo a motivovalo k sebarealizácii – niečo zmeniť, niečo dokázať. Toto všetko samozrejme ovplyvnilo moje ďalšie pokračovanie v životnej ceste. A tak som sa dostal na profesionálne javiská a do umeleckého života,“ spomína rómsky herec.

Detský domov bol prínosný aj pre jeho bežný život. Vďaka dobrej a praktickej výchove dokázal prežiť v bežnom živote. Vychovávatelia ich naučili variť, upratovať, prať, žehliť a vybavovať úradné záležitosti. Detský domov mu dal do vienka humor. „Je to niečo zvláštne, ale je to niečo, čo ma dnes živí. Získal som nadhľad nad životom, nad sebou samým, čo je v mojom prípad výhodou, keďže som Róm.“

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.