eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Rómska osada v Čaklove má ďalšie desiatky nakazených! Napriek prísnemu režimu

ČAKLOV – Antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 v obci Čaklov v okrese Vranov nad Topľou v sobotu (27. 2.) odhalilo ďalších 31 miestnych Rómov s pozitívnym výsledkom testu. Potvrdil to starosta obce Andrej Dragula. Osada v obci Čaklov je ďalšou, kde opakovane zistili vyššiu miera pozitivity na nový koronavírus. A to napriek platným sprísneným opatreniam.

Ako sme vás informovali, väčšie problémy s nákazou sa pred niekoľkými dňami vyskytli aj v osade v obci Sačurov a v karanténe skončila aj napríklad martinská lokalita Bambusky. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová vo štvrtok (25.2) informoval o tom, že požiadala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal zákonnosť vyhlášok regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktorými dochádza ku karantenizácii marginalizovaných rómskych komunít. Celé osady sa totiž ocitli v karanténe aj v Žehre a Krompachoch.

Otestovali spolu 671 ľudí

Zvýšený počet nakazených novým koronavírusom v rómskej osade v Čaklove si v minulých dňoch vyžiadal sprísnené protipandemické opatrenia. Podľa vyhlášky regionálneho úradu verejného zdravotníctva z 25. februára na dodržiavanie karantény a nosenie rúšok v osade dohliadajú aj policajné hliadky.

V sobotu v Čaklove testovali na dvoch odberových miestach. V základnej škole a kultúrnom dome otestovali spolu 671 ľudí. Pozitívny výsledok testu malo 34 osôb, v 31 prípadoch išlo o Rómov. Domácnosti, v ktorých títo Rómovia žijú, zahŕňajú podľa starostu celkovo 175 ľudí, ktorým je určená karanténa.

Platia sprísnené opatrenia

“V pondelok (1. 3.) alebo utorok (2. 3.) zvolám krízový štáb a dáme si do sumáru všetky testovania, lebo niektorým sa končí karanténa, čiže už by nemali byť pozitívni. Momentálne máme sprísnené opatrenia, kde je nápomocná polícia, osadu monitorujeme. Pomáha aj miestna občianska poriadková služba, máme kamerový systém, kde vidíme, aké sú pohyby. Na 99 percent o týždeň opäť urobíme testovanie, aby sme vyselektovali tie počty, ako to je s nákazou,” povedal Dragula.

Prvýkrát to bolo šesť prípadov

Rómska osada v Čaklove zahŕňa celkovo viac ako 1300 ľudí. Výskyt ochorenia COVID-19 odhalili predchádzajúce kolá plošného testovania. Najprv zaznamenali šesť prípadov, v ďalšom kole sa počet výrazne zvýšil.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity