eReport.sk
Branislav Gröhling, foto: tasr

Rodičia zúria na Gröhlinga: Nie sme opice, premenujte sa na ministerstvo chaosu!


Zmätky a neistota. Aj tak by sa dal opísať stav, ktorý momentálne panuje okolo otvárania škôl a škôlok. Niektorí rodičia totiž stále nevedia, či ich dieťa nastúpi od pondelka 8. marca do školy či materskej školy. Ministerstvo školstva vydalo tento týždeň veľký prehľad fungovania škôl, no na sociálnej sieti sa okamžite strhla mela.

Niektorí rodičia stále nevedia, či ich dieťa v pondelok pôjde do školy. – Foto: shutterstock

Dôvodom je, že podmienky nástupu detí do škôl sa neustále menia. V obmedzenom režime mal prvý stupeň základných škôl a materské školy fungovať už od 3. marca, ale keďže chýbali zo strany ministerstva školstva záväzné informácie, množstvo škôl v rôznych obciach pokračovalo vo výučbe tak, ako doteraz. Nakoniec však záväzné nariadenie prišlo. Rodičia sa však pýtajú, či sa na to môžu spoľahnúť, alebo opäť príde na poslednú chvíľu k zmene. „Je na mieste sa pýtať, či sa ako rodičia máme začať pripravovať na stav od pondelka alebo môžeme očakávať, že v nedeľu pred nástupom bude zase nejaká úžasná úprava, lebo takto si tu fungujeme. Ako na gumičke,“ zamyslela sa diskutujúca na stránke ministerstva školstva. Pridali sa aj ďalší: „Toto už nemá obdobu, čo s nami robia. My nie sme cvičené opice. Raz idú do školy, potom nejdú, potom idú.“ Niektorí fanúšikovia si už nebrali servítku pred ústa a ministerstvu neustále zmeny štipľavo okomentovali: „Vy si dajte názov Ministerstvo chaosu a zmätočných informácií.“  Rodičia hádžu vinu na šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga. Aj do redakcie sa nám ozvali desiatky zúfalých a vyčerpaných rodičov, ktorí nevedia čo si počať. „Namiesto riešenia koaličnej krízy by mal radšej sedieť na ministerstve a nevyrábať chaos v slovenských rodinách,“ odkazujú ministrovi. Podľa ďalšieho by pomohlo keby sa prestal „hašteriť s Matovičom“. „Zleťte dole k problémom reálnych ľudí a začnite sa na 100 % venovať rezortu, ktorý ste dostali na starosť“.

Ministerstvo vydalo usmernenie – Foto: Ministerstvo školstva

Viacerí kritizujú, že nie je jasne definované, kto môže dať dieťa do školy. V usmernení pre riaditeľov a zriaďovateľov sa totiž uvádza, že prezenčnej výučby v materských školách a na prvom stupni základných škôl sa prednostne zúčastnia deti rodičov, ktorí musia chodiť do práce. Dôležité je pritom slovo prednostne, ktoré tak dáva šancu umiestniť do školského zariadenia aj dieťa rodičov, ktorí napríklad pracujú z domu, prípadne nepracujú. Záležať však bude zrejme na zriaďovateľovi, prípadne riaditeľovi. V tejto súvislosti sme preto oslovili ministerstvo školstva s otázkou, ako majú rodičia postupovať. „Rodičia sa môžu informovať o nastavení prezenčného a dištančného vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení, ktoré navštevuje ich dieťa. Napríklad u riaditeľa alebo zriaďovateľa školy či školského zariadenia,“ uviedli z tlačového odboru ministerstva školstva.

Podľa informácií od rodičov, sa reakcie zriaďovateľov rôznia. Niekde sa rozhodli otvoriť iba prvú a druhú triedu, niekde pokračuje v prezenčnej výučbe celý prvý stupeň tak, ako doteraz. Niektoré mestá umožnili do škôlok nástup deťom všetkých rodičov bez rozdielu, inde to obmedzili a tak mamičky, ktoré sú na materskej alebo rodičovskej, nemôžu svoje dieťa umiestniť do zariadenia, ale musia si ho ponechať doma. A tak chaos a zmätky pokračujú ďalej, Na sociálnej sieti sa však vytvorili dva tábory rodičov. Tých, ktorí tlačia na normálne fungovanie škôl a tých, ktorí akékoľvek otváranie považujú za riziko.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rodičia zúria na Gröhlinga: Nie sme opice, premenujte sa na ministerstvo chaosu!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre