Už dnes sa možno dozvieme, či sa žiaci druhého stupňa a stredoškoláci vrátia po 7. decembri do škôl. Kým premiér Igor Matovič mal údajne trvať na podmienke, že školy sa môžu otvoriť až keď otestujú všetkých zamestnancov škôl, žiakov a ich oboch rodičov, minister školstva Branislav Gröhling mal predložiť realistickejší plán. Ten mal počítať s pretestovaním 70 % žiakov, zamestnancov škôl a rodičov. Dnes by sa ním mal zaoberať Ústredný krízový štáb.
Podľa kuloárnych informácií je však mizivá šanca, že by na Gröhlingov návrh Matovič kývol. Premiér vraj stále trvá na pretestovaní 100 % učiteľov, žiakov a oboch rodičov. Práve niektorí rodičia však znervózneli po tom, čo sa školy začali zaujímať o to, či by boli ochotní dať deti do školy za podmienky testovania.
Dať či nedať testovať
Na sociálnych sieťach bol jeden z takýchto prieskumov aj zverejnený. Rodičia si mohli vybrať z dvoch možností: Mám záujem o návrat môjho dieťaťa do školy od 8. 12. za podmienky, že sa dieťa a rodičia pretestujú Agt alebo individuálne PCR testami. Nemám záujem o návrat môjho dieťaťa do školy od 8. 12. za podmienky, že sa dieťa a rodičia pretestujú Agt alebo individuálne PCR testami. Niektorí rodičia uvádzali, že sa dostali k podobnej ankete, ktorá však hovorila o pretestovaní iba jedného z rodičov. Informácie o testovaní však postavili rodičov do pozoru. „Ľudia majú záujem a deti potrebujú ísť do školy, ale žiadne podmieňovanie tam nemá čo robiť,“ napísal jeden diskutujúci. Ozvali sa aj ďalší. „Mám záujem o návrat dieťaťa do školy, ale nie pod podmienkou testovania.“ Mnohí však riešili dilemu. Keďže niektoré rodiny majú dieťa na prvom stupni, ktoré môže navštevovať školu bez toho, aby museli byť rodičia či žiak pretestovaní, ale zároveň majú aj dieťa na druhom stupni, zdá sa im zbytočné, aby boli testovaní. Časť rodičov však s prípadným testovaním súhlasí. „V čom je problém? Aspoň budete vedieť, že v škole nesedí infekčné dieťa,“ argumentuje jeden z nich.
V tomto momente je však panika ešte zbytočná. Návrh ministra školstva Branislava Gröhlinga by už mali mať v rukách členovia Ústredného krízového štábu. Štáb mal pôvodne zasadať v pondelok poobede. Rokovanie však bolo zrušené, podľa informácií eReport.sk za tým mal byť práve návrh z dielne rezortu školstva, s ktorým údajne nesúhlasí premiér Igor Matovič. Premiér vraj trvá na tom, že pretestovaní musia byť všetci zamestnanci škôl, žiaci a obaja rodičia. Ministerstvo zase navrhuje dobrovoľné skríningové testovanie. Pilotné kolo by sa malo konať 4. – 6. decembra, ďalšie 7. – 9. januára 2021. Testovať sa majú žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl, k žiakovi jeden rodič zo spoločnej domácnosti, zamestnanci školy. Materské a špeciálne školy, praktické školy a odborné učilištia majú mať zo skríningového testovania výnimku. Testovať by sa malo v mobilných odberových miestach (MOM).Pokiaľ sa v školách pretestuje dostatočný počet žiakov (aspoň 70 percent), môžu sa deti vzdelávať opäť prezenčne. Inak sa zostanú učiť doma. Do škôl by sa takto mohli vrátiť od 8. decembra. Pri prezenčnej forme vzdelávania by sa školy riadili semaformi. Ak nie je o prezenčnú výučbu dostatočný záujem, riaditeľ školy nemusí iniciovať testovanie.
Pribudnú školské sestry?
Skríningové testovanie by podľa návrhu nepotrebovali tí, ktorí budú mať aktuálny negatívny PCR alebo antigénový test, ako aj tí, ktorí ochorenie nedávno prekonali, prípadne im ho diagnostikovali. Výnimku z testovania by mali ľudia so stredne ťažkým či ťažkým mentálnym postihnutím, ľudia so závažnou poruchou autistického spektra, s imunodeficitom, onkologickí pacienti. Na skríning nemajú ísť ani ľudia, ktorí sú v karanténe. Ministerstvo navrhuje po januárovom testovaní aj priebežné regionálne pretestovanie na základe rizikovosti regiónov. Rizikovosť by určoval semafor schválený Ministerstvom zdravotníctva SR. Od toho, v akom regióne sa škola nachádza, by závisela frekvencia testovania. V zelenom regióne by ďalšie kola neboli. V oranžovom by sa testovalo raz mesačne, v červenom každé dva týždne.
Okrem toho ministerstvo navrhuje zriadiť školskú sestru v škole nad 300 žiakov, ktorá by mohla robiť štandardné zdravotné úkony aj antigénové testovanie. A to aj bez nutnosti zriadenia MOM. Ministerstvo by chcelo aj zriadiť úrad hlavného školského hygienika s hlavným školským hygienikom v rámci rezortu školstva.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Rodičia v panike. Školy začínajú zisťovať, či by sa dali oni i deti testovať