eReport.sk
Prezident Lotyšska Egils Levits.
Prezident Lotyšska Egils Levits. Foto: tasr

Riga ide do ojedinelej ofenzívy proti Moskve! Chce sa pripojiť ku Kyjevu. Ide prípad proti Rusku na ESĽP


Lotyšsko oficiálne požiadalo o pripojenie sa k Ukrajine v trestnom prípade proti Rusku na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) v súvislosti s vojenskou inváziou Moskvy, uviedlo v utorok lotyšské ministerstvo zahraničných vecí. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

ESĽP v júni uviedol, že zaregistroval oficiálnu žiadosť Ukrajiny proti Rusku, čo je zriedkavý postup určený na preukázanie porušovania ľudských práv, ktorého sa Moskva dopustila od začiatku vojenskej invázie 24. februára.

Kyjev obviňuje Rusko z porušovania ľudských práv

Žiadosť Kyjeva sa týka „obvinení zo strany ukrajinskej vlády z masívneho a flagrantného porušovania ľudských práv, ktorých sa dopustila Ruská federácia pri svojich vojenských operáciách na území Ukrajiny od 24. februára 2022,“ uviedol vtedy súd.

Je to prvýkrát, čo Lotyšsko uplatnilo svoje práva

V prípade, že ESĽP akceptuje v pondelok podanú žiadosť Rigy, Lotyšsku bude priznaný štatút tretej strany, spresňuje AFP. „Je to prvýkrát, čo Lotyšsko uplatnilo svoje práva podľa článku 36 dohovoru o ľudských právach intervenovať ako tretia strana v prebiehajúcom medzinárodnom súdnom prípade,“ uviedlo lotyšské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení a dodalo, že toto opatrenie sa využíva len za „veľmi zriedkavých okolností“.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (vpravo) a lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevics počas uvítania pred spoločným rokovaním na neformálnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí východného krídla NATO (Bukurešťská deviatka) Bulharska, Česka, Estónska, Poľska, Rumunska, Maďarska, Litvy, Lotyšska a Slovenska 31. marca 2022 v Bratislave. – Foto: tasr

Tie sú podľa ministerstva „zvyčajne v situáciách, keď existujú vážne obavy zo systematického a pokračujúceho porušovania ľudských práv vrátane masových zverstiev a porušovania ľudských práv počas ozbrojených konfliktov“.

Lotyši zhŕňajú výpovede utečencov z Ukrajiny

Lotyšská bezpečnostná služba začala 15. marca trestné vyšetrovanie ruských vojnových zločinov na Ukrajine s odvolaním sa na články lotyšských zákonov o vojnových zločinoch a zločinoch proti ľudskosti, ktoré nemajú územné obmedzenie, pripomína AFP.

Po príchode do Lotyšska sú ukrajinskí utečenci informovaní, že majú právo svedčiť o tom, čoho boli svedkami počas ruskej invázie, ak je ich skúsenosť relevantná pre vyšetrovanie trestného činu. Za prvé štyri mesiace vyšetrovania vypovedalo najmenej 49 utečencov a za obete boli uznaní dvaja občania Ukrajiny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Riga ide do ojedinelej ofenzívy proti Moskve! Chce sa pripojiť ku Kyjevu. Ide prípad proti Rusku na ESĽP

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: