eReport.sk
Nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová, zdroj: archív M.B.

Monika Beňová vyzýva EÚ na riešenie nedostatku liekov a boja proti“superbaktériám“


Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu a členka nového výboru SANT, apeluje na urgentné opatrenia na riešenie kritických výziev vo verejnom zdravotníctve na Slovensku aj v celej Európskej únii. Výbor SANT, posilnený novými kompetenciami, sa zameriava na kľúčové oblasti ako prístup k liekom, duševné zdravie a ochranu práv pacientov na kvalitnú a cenovo dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Riešenie nedostatku liekov na Slovensku

Europoslankyňa poukazuje na pretrvávajúce problémy s obmedzeným prístupom k novým liekom a všeobecným nedostatkom liekov na Slovensku. „Slovenskí pacienti si zaslúžia včasný prístup k najmodernejším liekom a terapiám,“ zdôrazňuje. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižšou mierou zavádzania nových liekov v boji proti rakovine v rámci EÚ, čo negatívne ovplyvňuje starostlivosť o pacientov a ich výsledky liečby.

Ďalším vážnym problémom je paralelné obchodovanie a ilegálne vývozy liekov. Paralelné obchodovanie, pri ktorom sa lieky nakupujú v krajinách s nižšími cenami a predávajú sa v iných štátoch za vyššie ceny, vedie k vyčerpaniu zásob v krajinách ako Slovensko. Ilegálne vývozy zhoršujú dostupnosť liekov pre domácich pacientov a ohrozujú stabilitu zdravotného systému.

Očakávam, že Európska komisia v tejto oblasti dosiahne pokrok,“ hovorí Beňová. Zdôrazňuje potrebu prijať opatrenia na reguláciu paralelného obchodovania a elimináciu ilegálnych vývozov. To zahŕňa lepšiu kontrolu pohybu liekov, posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi a zavedenie prísnejších sankcií za porušovanie pravidiel.

Podľa Beňovej by Európska únia mala tiež investovať do presunu farmaceutickej výroby späť do členských štátov a podporiť produkciu v rámci Únie. Finančné stimuly, zjednodušenie a harmonizácia regulačných procesov a podpora inovácií vo výrobných technológiách môžu prispieť k nezávislosti a posilneniu európskeho farmaceutického priemyslu. Keďže až 70 % účinných farmaceutických látok sa dováža z Číny alebo Indie, je nevyhnutné diverzifikovať dodávateľské reťazce a znížiť túto závislosť.

Navrhovaný Zákon o kritických liekoch (CriticalMedicinesAct) by mal pomôcť znížiť túto nebezpečnú závislosť a zabezpečiť stabilitu pri dodávkach základných liekov. „Tento problém musí byť pre výbor SANT prioritou,“ dodáva Beňová.

Boj proti antibiotickej rezistencii

Ďalšou naliehavou otázkou, na ktorú Beňová upozorňuje, je nadmerné užívanie antibiotík vedúce k rastúcej antibiotickej rezistencii a vzniku tzv. „superbaktérií“. Varuje, že bez systémových opatrení sa tieto rezistentné baktérie môžu stať vedúcou príčinou úmrtí v priebehu nasledujúcich desiatich rokov.

Európska komisia identifikovala antimikrobiálnu rezistenciu (AMR) ako jednu z hlavných hrozieb pre verejné zdravie. Prebiehajú snahy spolupracovať s členskými štátmi na dosiahnutí cieľov do roku 2030 na zníženie AMR. „Členské štáty sa musia tejto výzve venovať s najväčšou serióznosťou, pasivita bude viesť ku katastrofálnym dôsledkom“ zdôrazňuje europoslankyňa.

* „Výlučnú zodpovednosť nesie poslanec, ktorý financuje túto politickú a informačnú činnosť. Európsky parlament nie je zodpovedný za žiadne použitie informácií, ktoré tieto materiály obsahujú.“

PR článok

Zdroj: Nezaradená poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Monika Beňová vyzýva EÚ na riešenie nedostatku liekov a boja proti“superbaktériám“

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre