eReport.sk
Americké stíhacie lietadlo F-16 štartuje zo základne Spangdahlem.
Stíhacie lietadlo F-16. Foto: tasr/ap

Riadenie stíhačky F-16 si už v USA vyskúšali prví štyria slovenskí piloti

Riadenie stíhacieho lietadla F-16 si už vyskúšali prví štyria slovenskí piloti, ktorí sú na výcviku na základni v americkej Arizone. Ako prvý sa do kokpitu posadil nadporučík Lukáš Kúdela. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Môj subjektívny názor je, že stíhacie lietadlo F-16 sa pilotovalo jednoduchšie ako cvičné prúdové lietadlo T-38. Aj výkonnostne je to oproti lietadlám, na ktorých sme lietali doposiaľ, veľký rozdiel. Určite môžem za nás všetkých povedať, že po tomto premiérovom lete sme pristáli ‚vytešení‘, že aj v rámci pomerne náročného výcviku sme sa predsa len dostali do kokpitu F-16 a vzali ju do vzduchu,“ popísal Kúdela dojmy z prvého letu.

V Spojených štátoch amerických sa pripravujú aj ďalší dvaja piloti Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Ďalší ôsmi sa pripravujú na Leteckej základni Sliač. V rámci prípravy aktuálne prechádzajú výcvikom na cvičnom taktickom lietadle L-39 vrátane jazykových kurzov so zameraním na zdokonalenie anglického jazyka a leteckej frazeológie. Následne budú taktiež postupne vysielaní na výcvik v USA podľa stanoveného harmonogramu.

Prvých sedem stíhacích lietadiel F-16 bude podľa MO SR na Slovensko dodaných v roku 2023. V rovnakom roku je naplánované aj ukončenie výcviku prvých slovenských pilotov v USA. Poslední by sa mali vrátiť v roku 2028.

Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby uzavrelo Slovensko koncom roka 2018, keď bol ministrom obrany Peter Gajdoš (SNS). Stíhačky by mali Slovensko stáť 1,6 miliardy dolárov. V súvislosti s prípravou na dodanie stíhačiek sa bude rekonštruovať aj letisko Sliač.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Riadenie stíhačky F-16 si už v USA vyskúšali prví štyria slovenskí piloti

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti