eReport.sk
Juraj Nvota, foto: tasr

Režisér Juraj Nvota sa stal otcom v zrelom veku: Ako to zvláda?

„Manželka ma učí, že duša je rovnako zraniteľná ako telo. Nie je sa kam ponáhľať,“ tvrdí divadelný a filmový režisér Juraj Nvota. Prehovoril aj o otcovstve v zrelom veku.

Patrí medzi najlepších slovenských divadelných a filmových režisérov. Napriek tomu zostáva Juraj Nvota skromným a pokorným človekom. „Vo všetkých kolektívnych profesiách treba byť taktný a zodpovedný. Sloboda je úžasná, ale len potiaľ, pokiaľ ju sprevádza zodpovednosť. Milan Lasica vravel, že režírujem, akoby som sa hanbil za to, že som režisér. Je to pravda. Nechcem o všetkom rozhodovať. Hanbím sa za to, že dosť často musím. Na incenácií sa významne podieľajú aj ďalší tvorcovia – výtvarník, hudobník, herec, dramaturg a hlavne štartér celého procesu, či už mŕtvy alebo živý, autor textu,“ začína svoje rozprávanie režisér Juraj Nvota.

„Režisér sa snaží všetkých zjednotiť, nadchnúť pre nový pohľad, ale hercovi sa môže nepáčiť scéna, jeho kostým, výtvarníkovi sa môže nepáčiť herec, hudobníkovi sa môže nepáčiť text piesne. Aj keď na začiatku téma všetkých nadchla, kríza je zákonitá a vtedy sa všetci pozrú na režiséra, že ako ďalej. Nezostáva nič, len dôvera v intuíciu, empatiu a analýzu. Totiž každý divadelný príbeh je vo svojej literárnej polohe niečím zvláštny a tá zvláštnosť je vlastne koncepcia budúcej inscenácie, na ktorú musí režisér všetkých zúčastnených umelcov upozorniť, aby ich výrazové prostriedky boli tiež adekvátne zvláštne, rozmanité a pritom tvorili jednotu,“ povedal pred pár rokmi pre portál preventivne.sk Juraj Nvota.

Nová rodina

Hoci má za vzťahu s Ankou Šiškovou dcéru Terezu a dokonca nevlastnú dcéru Dorotu, známy režisér má aj ďalšie dieťa so svojou aktuálnou manželkou, ktorá je psychiatričkou. „Môj oddych je spojený s deťmi, manželkou, psom a prírodou. Máme cholvárok na Kysuciach, domáci to volajú šopa. Nevedie tam ani cesta, len pešo a všetko na chrbte, voda z prameňa a bez elektriky. Oddychujem tak, že od rána pílim, rúbem drevo, zakladám oheň, nosím vodu, opravujem strechu a chodím na prechádzky. Oddychujem tak, že celý Boží deň niečo robím a skoro večer zaspím upracovaný a oddýchnutý,“ priznal známy režisér.

Mladšia manželka ho niečo predsa len naučila. „Medicína už všeličo vie, ale čím viac vie, tým viac zisťuje, čo ešte nevie. Ako pribúdajú vedomosti, tak sa objavujú aj stále väčšie neprebádané územia. Manželka ma učí, že duša je rovnako zraniteľná ako telo. Vraví, že nie je sa kam ponáhľať. Je psychiatrička. Nikdy mi neprezradí koho a na akú chorobu lieči, aj keď sa jedná o nášho blízkeho človeka. Dodržuje lekárske tajomstvo a vie, že ja nie,“ prezradil Nvota pre portál preventivne.sk „Veľa som sebe i rodine pokazil tým, že som v mladosti preceňoval váhu práce na úkor rodiny. V zrelšom veku je to naopak, niežeby som v práci švindľoval, ale rodinu si vážim nadovšetko. Deti sú požehnaním v každom veku,“ uzavrel svoju spoveď.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Režisér Juraj Nvota sa stal otcom v zrelom veku: Ako to zvláda?

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport