tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Respirátory sú spravidla jednorazové! Aká je ich životnosť? Radia hygienici

Ako likvidovať použité respirátory a ako s nimi správne manipulovať, aby ste ich nekontaminovali? A podľa čoho zistíte, či je respirátor možné použiť opakovane? Aj na tieto otázky dáva odpovede Úrad verejného zdravotníctva SR.

Respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. Znovu použiteľné respirátory bývajú označené písmenom „R“, čiže napríklad FFP2 R, upozorňujú naši hygienici.

Riaďte sa pokynmi výrobcu

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zdôraznil, že je potrebné vždy sa riadiť pokynmi výrobcu. „Ak opätovné použitie neodporúča, rešpektujte to,“ uviedol ÚVZ. V prípade, že človek využil respirátor na miestach, kde bol vysoký pohyb ľudí, alebo priestory boli stiesnené či slabo ventilované, respirátor už opätovne ÚVZ neodporúča používať.

Ide o bežný komunálny odpad

„Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte do nádob určených na separáciu,“ dodal ÚVZ.

Ako respirátor nekontaminovať

ÚVZ tiež neodporúča používať respirátor, ktorý je vlhký, poškodený alebo znečistený. Zároveň nie je vhodné nosiť respirátor, ktorý už využil niekto iný. „Ak ste mali respirátor nasadený iba krátko, teda minúty, nie hodiny, a ste si istí, že ste s respirátorom správne manipulovali, teda iba za gumičky, nedotkli ste sa vnútornej časti a nemohol sa kontaminovať z okolia, môžete si ho nasadiť opäť,“ vysvetlil ÚVZ.

Od pondelka (8. 3.) platí povinnosť nosiť respirátory FFP2 v priestoroch obchodov a v hromadnej doprave. Od pondelka 15. marca sa povinnosť nosiť respirátor rozšíri na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Respirátory sú spravidla jednorazové! Aká je ich životnosť? Radia hygienici

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku