eReport.sk

República de El Salvador láme rekordy

Trvalo 40 rokov, kým 30% Salvádorčanov získalo bankový účet, ale iba za 10 dní približne 20% z nich získalo bitcoinový účet stiahnutím si peňaženky Chivo.

“Peňaženku Chivo už používa 1,1 milióna Salvádorčanov (a ešte sme nepovolili 65% modelov telefónov),” povedal Nayib Bukele, prezident Salvadoru, a dodal: “Zdá sa, že za 1 mesiac budeme schopní bankovať z viacerými ľudmi v porovnaní so znárodnením a privatizáciou tradičného bankovníctva za 40 rokov v El Salvadore.”

Salvádorská populácia je 6,5 milióna, pričom asi milión z nich je mladších ako 10 rokov, čo je presne 20% z desiatich a starších, ktorí si stiahli aplikáciu Bitcoin. Predpokladá sa, že 70% populácie nemá bankové účty, Bitcoin je jedným zo spôsobov, ako zvýšiť prístup účinným obídením systému pobočiek bánk a prechodom na digitálne bankovníctvo.

30 dolárov v Bitcoine je bezplatne poskytnutých každému novému používateľovi, pričom spoločnosť Chivo používa Lightning Network, vďaka ktorej sú transakcie skutočne bezplatné. Salvadorčania v zámorí preto môžu teraz okamžite a priamo posielať peniaze späť domov bez toho, aby museli prechádzať akýmikoľvek sprostredkovateľmi a bez platenia akýchkoľvek poplatkov.

Na druhom konci sa príjemca môže rozhodnúť pre okamžitú konverziu Bitcoinu na doláre alebo naopak, pričom USD je ďalším zákonným platidlom v krajine okrem Bitcoinu. To by malo nielen zvýšiť úspory, ale môže tiež zvýšiť salvádorské HDP, z ktorého veľká časť pochádza z remitencií, pretože to, čo by išlo na poplatky, pôjde namiesto toho do Salvadoru.

Odhaduje sa, že sa dá ušetriť 400 miliónov dolárov, čo môže mať vplyv druhého a tretieho rádu na to, ako sa peniaze dostanú do ekonomiky. Počet používateľov sa tak viac ako zdvojnásobil oproti stavu spred dvoch dní, keď to bolo 500 000, pričom toto potenciálne pokračuje až do najmenej štyroch miliónov, pretože Bitcoin je teraz v krajine zákonným platidlom. Takže obrátenie bankového a nebankového pomeru.

Zdroj: TRUSTNODES

Autor: Igor Stanko, CVEU.eu

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

República de El Salvador láme rekordy

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport