eReport.sk
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
Veronika Remišová (Za ľudí). Foto: tasr

Remišovej rezort: Kancelárie si prenajíma od firmy blízkej toxickému biznismenovi. Čo s tým má Pellegrini a Raši?

Zaujímavá zhoda náhod! Biznismen Zoroslav Kollár označovaný v minulosti ako člen konkurznej mafie, bol ešte za vlády Igora Matoviča vzatý do väzby. Kurióznym je, že ministerstvo Veroniky Remišovej, ktoré je súčasťou nového vládneho kabinetu si od firmy, ktorá je kontroverznému podnikateľovi viac než blízka, prenajíma stovky metrov štvorcových kancelárskych priestorov. V hre sú, ale aj mená exsmerákov Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho. Čo s tým majú spoločné?

Súčasná vláda sa hrdo pasovala do úlohy bojovníka proti korupcii. Krátko po tom, ako Igor Matovič zložil pred vyše rokom čerstvý kabinet, médiá začali prinášať správy o masívnom zadržiavaní vplyvných ľudí z polície, justície, ale aj podnikateľských sfér. V rámci akcie Víchrica sa vo väzbe ocitol aj mocný muž slovenského biznisu Zoroslav Kollár. Ten je obvinený zo zasahovania do nezávislosti súdov a taktiež z toho, že mal poskytnúť úplatok exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému, aby ho nechali na pokoji.

Koncom marca malo Kollárovi pribudnúť aj ďalšie obvinenie, ktoré malo súvisieť s korupciou v súvislosti s ilegálnou výrobou cigariet. Paradoxne práve firma, ktorá je Kollárovi blízka prenajíma kancelárie ministerstvu vlády, ktorá ho dostala za mreže.

Z úradu vlády o dom ďalej

Konkrétne ide o ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktoré sa pretransformovalo po voľbách z úradu podpredsedu pre investície a informatizáciu. Úrad mal v budove prenajaté kancelárie už roky, no len nedávno portfólio prenajatých priestorov rozšírili o ďalšie metre štvorcové.

Remišová najprv sídlila na úrade vlády, no začiatkom roka nepodporila Matovičovu iniciatívu ohľadom celoplošného testovania. Krátko na to bol inštitúcii adresovaný list, podľa ktorého ministerstvu v budove úradu vlády končila nájomná zmluva. Či išlo o zlé načasovanie alebo pomstu s určitosťou nevedno.

Remišovej ministerstvo sídli na lukratívnej adrese v centre Bratislavy. – Foto: tasr

Rezort skrátka rástol a potreboval viac miesta „na život“. V neďalekej budove na Štefánikovej ulici už využívali časť administratívnej budovy. Podľa centrálneho registra zmlúv rozšírili svoje pôsobisko aj o ďalšie miesto v budove. Kurióznym ale je od koho ministerstvo priestory prenajímalo.

Zoroslav Kollár – Foto: Profimedia

Firma blízka Zoroslavovi Kollárovi

Budovu na Śtefánikovej, neďaleko Prezidentského paláca, ale aj úradu vlády má pod palcom firma Kartezis s.r.o. Tá sa podľa svojho webu zaoberá službami v oblasti prenájmu exkluzívnych priestorov. Podľa internetovej stránky ponúkajú najmä priestory spomínanej nehnuteľnosti na lukratívnej adrese na Štrefánikovej. Firma ako každá iná, poviete si. No táto má priveľmi blízko práve k Zoroslavovi Kollárovi. Konateľkou firmy je istá Agnesa Tomanová. Meno vám na prvé počutie nemusí nič hovoriť, no Agnesine meno sa vyskytuje práve v blízkosti Kollárovho biznisu.

Pred rokmi sa biznismen začal zbavovať svojich podnikov a prevádzať ich na iných majiteľov. Napríklad Brydziareň a syráreň Zvolenská slatina predtým patrila Kollárovej firme Begram s.r.o. V roku 2018 sa stala stopercentnou vlastníčkou práve Tomanová. Podľa denníka Sme je dokonca podnikateľka s Kollárom aj blízka príbuzná.

Kollára k eseročke, od ktorej prenajíma kancelárie Remišovej ministerstvo viedlo aj ďalšie vodítko. Podľa Registra partnerov verejného sektora bol Kollár ešte donedávna vedený ako konečný užívateľ výhod. Zhodou okolností podľa registra tento status nevyužíva od 22. septembra minulého roka. O vyše mesiac na to bol zadržaný a v súčasnosti je stále stíhaný vo väzbe.

Zaujme tohtoročná zmluva v centrálnom registri zmlúv. Podľa nej okrem kancelárskych priestorov si ministerstvo prenajíma aj sklady a parkovacie miesta. Podľa čerstvej zmluvy si prenajímajú približne 170 metrov štvorcových na treťom poschodí a takmer 600 na šiestom poschodí. Zmluvu majú na dobu určitú a to od prvého marca tohto roku do 31. mája roku budúceho. Za prenájom zaplatia 289 939,68 eur.

Pýtajte sa Pellegriniho a Rašiho

EReport zaujímalo ako to je zo samotným nájmom priestorov v budove a oslovilo Remišovej rezort. Michal Dyttert z komunikačného oddelenia ministerstva ale tvrdí, že inštitúcia vlastní veľkú časť budovy a dopláca len na rozhodnutia minulých volebných období. „Šesť poschodí a obchodný priestor na prízemí budovy na Štefánikovej 15, teda výrazne viac ako 2/3 plochy budovy zazmluvnilo predchádzajúce vedenie úradu podpredsedu vlády v rokoch 2015, 3 poschodia), 2016, ďalšie 3 poschodia a 2018 obchodný priestor na prízemí,“ vysvetlil Dyttert.

Remišovej predchodcami, keď ministerstvo bolo ešte úradom, boli vtedajší vplyvní muži Smeru Roberta Fica. Od roku 2016 do roku 2018 šéfoval úradu Peter Pellegrini a následne ho vystriedal Richard Raši. „Preto je potrebné otázku o znalosti konečného užívateľa výhod klásť Petrovi Pellegrinimu a Richardovi Rašimu. Nájomné zmluvy nás zaväzovali využívať tieto priestory až do roku 2021 a 2023,“ osvetlil Dyttert. EReport oslovil Pellegriniho a Rašiho prostredníctvom hovorkyne Hlas – SD Patrície Medveď Macíkovej s otázkou či vedeli o zastúpení Kollára vo firme, ktorá im prenajímala priestory. Zatiaľ nereagovali, po ich odpovediach článok aktualizujeme.

Hľadajú nové priestory?

Ten taktiež dodáva, že nové vedenie úradu hľadá nové priestory na prenájom, aby mohli byť všetky útvary ministerstva pod jednou strechou. Doteraz totiž boli roztrúsené po šiestich budovách v rámci Bratislavy.

„Na krátky čas, kým bude nový priestor vysúťažený, však bolo potrebné nájsť priestor pre nových zamestnancov ministerstva. Uprázdnené priestory po iných nájomcoch na Štefánikovej 15 boli zo všetkých existujúcich možností najefektívnejším riešením. S tým súvisia zmluvy na ďalšie dve poschodia uzavreté v minulom a tomto roku. Pretože finalizujeme výberový proces nových priestorov, ďalšie zmeny na Štefánikovej už neplánujeme,“ podčiarkol Dyttert.

Kto je Zoro Kollár?

Kollárove meno svietilo napríklad aj v komunikácii Threema Mariana Kočnera. O podnikateľovi sa často bavil mafián napríklad s Monikou Jankovskou, ktorá je v súčasnosti tiež väzobne stíhaná. Kollár začal  s biznisom v 90. rokoch a zameriaval sa najmä na konkurzy firiem a násilné prevzatia spoločností. Kollárov majetok odhadol magazín Trend minulý rok na poriadne mastnú sumu, a to 143 miliónov eur. Súčasný šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic označil Kollára za člena tzv. konkurznej mafie. Kollár je podľa čerstvých informácií zadržaný v rámci policajnej akcie Víchrica


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišovej rezort: Kancelárie si prenajíma od firmy blízkej toxickému biznismenovi. Čo s tým má Pellegrini a Raši?

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti