eReport.sk
Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
Šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Foto: tasr

REMIŠOVÁ ŠOKUJE o zhabaní spisov v NAKA: V koho prospech inšpekcia konala? Ukázala na Fica!

V diskusnom ringu relácie Sobotné dialógy sa stretla šéfka hnutia Za ľudí Veronika Remišová a člen Smeru Ladislav Kamenický. V éteri rádia verejnoprávnej RTVS si vzali politické špičky na mušku aktuálne dianie ale rozobrali aj štiepenie v bývalej strane Andreja Kisku.

Rozkol u Remišovej

Relácia si vzala na mušku aj napätú situáciu v radoch hnutia Za ľudí. V ňom totiž graduje súboj o predsednícku stoličku, na ktorú po Andrejovi Kiskovi zasadla Veronika Remišová. O lukratívne teplé miestečko má podľa všetkého záujem ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Nie je vylúčené, že si na džob brúsi zuby aj poslanec za hnutie Juraj Šeliga. Na spadnutie je aj mimoriadny snem, na ktorom by sa mohlo rozhodnúť o Remišovej budúcnosti. Redaktorka na úvod položila priamu otázku: Bude nakoniec spomínaný snem?

Podľa Remišovej ľudí podobné žabomyšie vojny nezaujímajú a otvorene na otázku k snemu neodpovedala. „Ja snem neodmietam. Ja som prišla s ponukou na mimoriadny snem, aby sme sa dohodli na spoločnom kandidátovi,” tvrdila politička.

„Ak by bol snem v takto napätej situácii, tak sa stane jediné, buď odíde jedna skupina, alebo odíde druhá skupina,” vysvetlila ministerka pre informatizáciu.

Kolíkovej frakcia

Remišová priznala, že Kolíková v rámci hnutia vytvorila svoju frakciu, no dodala, že naďalej aj táto “skupinka” bude podporovať koalíciu. Šéfka hnutia veľmi zdráhavo hovorila o problémoch v politickom subjekte. „Áno budeme to riešiť vo vnútri strany,” podčiarkla. Redaktorka sa opýtala Remišovej či ona sama nemá záujem o potvrdenie legitimity v strane. „V živote a ani v politike to nefunguje tak, že keď niekto v sebe objaví ambíciu kandidovať, tak nerozbije len tak stranu,” dodala.

„Pani Kolíková má pred sebou reformu súdnictva a ja ju v tom veľmi podporujem,” prekvapila Remišová. Podčiarkla, že politik nie je v politike preto, aby bojoval len o funkcie, ale aby riešil problémy ľudí. Šéfka problémového hnutia ale priznala, že nikto nemá záujem a ani v pláne opustiť poslanecký klub Za ľudí.

„Pán Kamenický tie problémy asi veľmi dobre pozná,” udrela Remišová do Kamenického. Narážala na štiepenie v Smere, ku ktorému došlo po parlamentných voľbách. „Smer rieši svoje problémy absolútne inak a poprosil by som väčší priestor,” adresoval Kamenický redaktorke.

„Pre mňa je skôr smiešne že v strane, ktorá má možno tri percentá v preferenciách, vznikajú nejaké frakcie,” dodal ironicky Kamenický.

„Stranu Za ľudí, čo sledujem v poslednom období, považujem za zberačov funkcií. A to nemyslím len vašich kolegov, ale aj vás pani Remišová, Vidieť ako sa zubami nechtami držíte tej svojej funkcie,” povedal exminister financií. Kamenický si do Za ľudí poriadne rypol a myslí si, že hnutie už spieva svoju labutiu pieseň.

Redaktorka naznačila, že práve Smer by mohol mať blízko k frakcii Márie Kolíkovej, pretože pôsobila ako štátna tajomníčka v minulej vláde, ktorej súčasťou bol aj Smer. Kamenický, ale vylúčil, že by strana Roberta Fica inklinovala ku Kolíkovej a myslí si, že ide o fantáziu.

Ladislav Kamenický. – Foto: tasr

Stiahnutie nominácie

Redaktorka sa dotkla aj poslanca Tomáša Lehotského, ktorý nebude podpredsedom národnej rady, pretože práve Remišová stiahla jeho nomináciu na dôležitý post. Politička priznala, že tak konala práve preto, že Lehotský patrí do Kolíkovej frakcie. Podčiarkla, že chce podpredsedu, ktorý bude stranu rozvíjať a nie rozbíjať.

Dokedy chce Remišová vyriešiť spor v hnutí? „Tento spor má nulový dopad na chod koalície,” vyhýbavo sa politička vyjadrila k téme.

Bezpečnostné zložky

V relácii sa dostala na stôl aj téma okolo zverejnenia tajného spisu Slovenskej informačnej služby, ale aj inšpekcie ministerstva vnútra, ktorá nedávno vtrhla na NAKA a zhabala dôležité spisy zo živého prípadu Očistec.

„Vrcholní predstavitelia inšpekcie mi hovorili v minulosti ako sa nič nedá a všetko potom hodili do koša,” zaspomínala na svoje skúsenosti s inšpekciou ministerstva vnútra Remišová. Politička povedala, že vtrhnutie inšpekcie na NAKA nemá obdobu, pretože v kauze Očistec podľa Remišovej vystupujú osoby blízke Roberta Fica. „V prospech koho táto inšpekcia koná?” pýtala sa ostro Remišová.

„Pani Remišová tu narozprávala neuveriteľné veci,” krútil hlavou Kamenický nad Remišovej monológom okolo akcie inšpekcie. Kamenický využil situáciu a ihneď ukázal prstom na kontroverzné stretnutie mocných ľudí štátu na pôde SIS. „Ja si vyprosujem, aby ste tu hovorila, že Smer a nejakí ľudia okolo ovplyvňujú dianie,” krútil hlavou.

Kamenický: Kajúcnický biznis

Kamenický spomenul utajovanú správu SIS prednesenú Borisom Kollárom v národnej rade. „Mnohí sa to tu snažia bagatelizovať,” povedal Kamenický. Dodal, že je tu inšpekcia, ktorá má preverovať rôzne podozrenia vrátane spomínaného spisu SIS.

„Právo sa nemôže naprávať neprávom,” povedal Kamenický. Dodal, že sa nemôžu vyrábať dôkazy a synchronizovať výpovede kajúcnikov. „Byť kajúcnikom je výnosný biznis,” povedal ostro.

Remišová: Postavme SIS na zelenej lúke

Kamenický dodal, že v rámci správy SIS sa otvárajú podozrenia, že v štyroch kauzách sa manipulovalo výpoveďami. „V prvom rade SIS neprináša dôkazy, ale prinášajú ich orgány činné v trestnom konaní,” oponovala Remišová.

„Najlepšia tajná služba je taká, o ktorej občania nepočujú,” povedala otvorene Remišová. Podčiarkla, že najlepšie by bolo, aby sa SIS zrušila a postavila opäť na zelenej lúke. Kamenický si ale myslí, že by sa malo vedieť o konaní SIS. Podľa poslanca by sa tak Slováci nedozvedeli dôležité informácie obsiahnuté v tajnej správe. „To, čo sa tu deje sa dialo v 50. rokoch,” povedal priamo Kamenický.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport