Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková chce modernizovať trestný zákon. Trestať chce ľudí, ktorí šíria dezinformácie. Jej bývalá spolustraníčka zo Za ľudí Veronika Remišová má na tento návrh tiež svoj názor. A dala ho jasne a štipľavo najavo.
Kolíkovej návrh zákona okrem iného tiež reaguje na aktuálne následky šírenia dezinformácií. Ministerka navrhuje napríklad zaviesť nový trestný čin „šírenie nepravdivej informácie“. „Je dôležité, aby ľudia dostávali pravdivé informácie, keď sa rozhodujú o dôležitých otázkach, ako je napríklad očkovanie,“ myslí si Kolíková.
Veronika Remišová a Mária Kolíková kedysi kopali za jeden dres. – Foto: tasr
Situácia v spoločnosti je napätá. Téma očkovania rozdeľuje národ ako už dávno nič. A tak sa tento zákon rozhodla komentovať aj šéfka Za ľudí Veronika Remišová. „Trestať za názor, hoci aj v danom momente nepravdivý, je v 21. storočí a v dobe ťažko vybojovanej slobody slova šialenosť a pripomína zákony komunistickej totality,“ začína zhurta vicepremiérka. Tvrdí, že šíriť neoverené, alebo doslova nepravdivé informácie sa nemá a je to prirodzený morálny zákon. Posielať za to do väzenia je podľa nej nebezpečný nápad, ktorý ohrozuje slobodu slova a základné princípy demokracie. „Z dielne ministerstva spravodlivosti prichádza návrh novej skutkovej podstaty trestného činu, ktorý je zadefinovaný takto vágne,“ myslí si Remišová a hneď ide aj do detailov.
„Vedome nepravdivá informácia: Ako sa bude dokazovať, že to bolo vedomé šírenie nepravdivej informácie? Tak ako svojho času Mizík tvrdil, že on nepísal post na svojom profile na sociálnej sieti, pretože nevie používať počítač, tak každý klamár bude tvrdiť, že nevedel, že klame. Kto bude určovať, čo je vedome nepravdivá informácia?“ začína s otázkami ministerka pre investície.
„Bude to nejaké nové ministerstvo pravdy, resp. spravodlivosti? Napríklad v oblasti zdravia – aj pri zdravotných otázkach spojených s pandémiou sa miera vedeckých poznatkov vyvíja. To čo platilo včera, dnes platiť nemusí, pretože aj vedecké poznatky napredujú,“ pokračuje v podobnom duchu.
Nepozdáva sa jej ani „nebezpečenstvo vážneho znepokojenia“. „Ako veľmi musí byť človek znepokojený, aby to bol už trestný čin? Ako sa bude merať vážne znepokojenie?“ rýpe ďalej Remišová. Vytáča ju však aj ďalšia definícia a to „časť obyvateľstva“. „To je presne koľko znepokojených ľudí. Dvaja? Desať? Milión?“
Na záver sa snaží pochopiť aj termín „závažné otázky celospoločenského významu“. „Aká je definícia závažných otázok celospoločenského významu? Kto ich bude určovať? Tento zákon je návrat ku komunistickej tvorbe legislatívy, kde je možné stíhať kohokoľvek za čokoľvek. Úmysel ministerstva spravodlivosti bol dobrý, výsledok je ale katastrofálny,“ neodpustila si na záver.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Remišová si rypla do Kolíkovej: Úmysel bol dobrý, výsledok katastrofálny!