Predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala občanov Slovenska na súdržnosť a spoločnú zodpovednosť za krajinu. Pri príležitosti 29. výročia prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky reagovala aj mimoparlamentná SNS či koaličná SaS.
„Po dlhých rokoch snáh na sebaurčenie sme ako občania Slovenska dosiahli zvrchovanosť a o svojich osudoch a smerovaní našej krajiny rozhodujeme len sami. Je len našou spoločnosťou zodpovednosťou, kam a ako rýchlo sa bude naša krajina uberať,“ uviedla Remišová s dôvetkom, že silou a bohatstvom Slovenska sú práve ľudia.
Presvedčená je o tom, že cit a odhodlanie chrániť Slovensko ako demokratickú krajinu sú pevne zakorenené v každom občanovi aj v predstaviteľoch štátu. Doplnila, že sila Slovákov, ich odhodlanie a jednota má najväčší význam práve v ťažkých časoch.
SNS: Mali by sme si brať príklad z Maďarska a Poľska
Podľa SNS v kontexte udalostí, ktoré sa v súčasnosti v Európskej únii (EÚ) dejú, sa ukazuje nadčasovosť myšlienky deklarácie zvrchovanosti Slovenskej republiky. Národniari pri tejto príležitosti poukázali na EÚ, ktorá podľa nich zlyháva napríklad v otázke migrácie. Jej pôsobenie v boji s novým koronavírusom označila ako bezduché.
„Namiesto toho, aby sa hľadali systémové riešenia, štáty zatvárajú hranice a v poslednom období sú tlačené na odkúpenie očkovacích látok, ktoré nakúpil Brusel, pričom sa popierajú základné hodnoty EÚ, sloboda rozhodovania jednotlivých štátov, zvrchovanosť jednotlivých štátov,“ uviedla SNS s tým, že verí, že si Únia cestu z problémov nájde.
Slovensko si podľa mimoparlamentnej strany musí zachovať svoju suverenitu a zvrchovanosť, ale zároveň si ju aj musí pripomínať. „Napätie, ktoré je v súčasnej dobe, však zväčšuje riziko rozpadu EÚ. Mali by sme si brať príklad z boja za svoju suverenitu z okolitých štátov, najmä Maďarska a Poľska,“ dodali národniari.
SaS: Deklarácia je pre nás záväzkom
Prijatie Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky bol podľa koaličnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) dôležitý krok k samostatnosti. Ako uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS), túžba žiť samostatne sa premietla do textu, ktorý prijala Slovenská národná rada (SNR). „Táto deklarácia je pre nás záväzkom, aby sme sa správali zodpovedne, a tak riadili aj štát. Aj preto si musíme pripomínať tento dôležitý deň a tých, ktorí sa postavili za samostatnosť Slovenska,“ uviedol s tým, že toto rozhodnutie sa ukázalo aj napriek ťažkostiam ako správne.
K výročiu prijatia deklarácie už reagovali aj naši traja najvyšší ústavní činitelia.
V sobotu uplynulo 29 rokov od prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti SR. Slovenský parlament dokument schválil 17. júla 1992, v čase, keď bola Slovenská republika ešte súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) a uskutočňovali sa rokovania českej a slovenskej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi. Prijatie deklarácie ako jednostranný krok Slovenska posunulo tento proces k dohode o rozdelení Česko-Slovenska. Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je na základe zákona Národnej rady (NR) SR z 20. októbra 1993 pamätným dňom SR.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Remišová: Cit a odhodlanie chrániť Slovensko sú pevne zakorenené v každom občanovi!