eReport.sk
Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti nápúis "Protest".
Na budove Univerzity Komenského v Bratislave svieti aj nápis "Protest". Foto: uniba.sk/Tomáš Madeja

Redhammer: Vysoké školy začali tlmiť vzdelávanie v oblastiach s malým záujmom

Vysoké školy začali programovo utlmovať vzdelávanie v oblastiach, o ktoré bol u nich malý záujem, povedal predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) Robert Redhammer. Súvisí to podľa neho aj so znižovaním financovania a prípravou na nové akreditácie. „Uchádzači o štúdium sa tak presúvajú na iné vysoké školy a pracoviská, o ktoré je väčší záujem a kde ich potom študuje viacej,“ vysvetlil s tým, že ide o žiadúcu koncentráciu vzdelávania.

Redhammer to uviedol aj v súvislosti so znepokojením, ktoré tlmočili na štvrtkovom (28. 4.) stretnutí na pôde rezortu školstva predstavitelia francúzskeho, nemeckého, talianskeho a španielskeho veľvyslanectva. Obávajú sa poklesu možností vzdelávania týchto jazykov a kultúr v Slovenskej republike. Redhammer zdôraznil, že Slovensko má záujem na rozvoji vzdelávania a spolupráce aj v oblasti cudzích jazykov a kultúr. Pokles 19-ročných mladých ľudí za posledných 15 rokov sa však prejavuje aj v menšom počte uchádzačov o vysokoškolské štúdium celkovo.

V odbore filológia je napríklad podľa SAAVŠ registrovaných 380 študijných programov vysokých škôl zameraných na cudzie jazyky a v učiteľských odboroch viac ako 220 programov. Z nich už asi jedna tretina nemá registrovaných žiadnych študentov.

Zdroj: Tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Redhammer: Vysoké školy začali tlmiť vzdelávanie v oblastiach s malým záujmom

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti