eReport.sk
Foto: shutterstock

Realita v nemocniciach. Falošne negatívni pacienti na bežných oddeleniach a málo personálu


Už zopár dní sa vedie polemika o tom, čo nám prinieslo celoplošné testovanie národa antigénovými testami. Odborníci sa zhodujú, že štatistiky boli pokrivené a tak sa z nich vlastne v tomto smere veľa vyčítať nedá. Zdá sa však, že sen o testovaní neopúšťa premiéra Igora Matoviča. So svojou pravou rukou ministrom zdravotníctva by ale mali hasiť pálčivejší problém. Zdravotníci totiž varujú, že ich je v nemocniciach málo.

„Testovanie antigénovými rýchlotestami pravdaže má svoje využitie, no spôsob, aký si vybrala naša vláda bol, slušne povedané, veľmi zlý. Mobilizácia obyvateľov postávajúcich v radoch pred odbernými miestami a pseudodobrovoľnosť krivku sploštili len na oko. Tým, že sa spočiatku do štatistík nezapočítavali antigénovo pozitívni, z ktorých veľká časť by sa skôr či neskôr zúčastnila aj PCR testu, počty denne nakazených sa prechodne znížili. Naďalej som ale presvedčený, že v čase, keď sme sa chválili denným prírastkom okolo 2000, skutočne ich mohlo byť 5000 (keď si započítame pozitívnych z plošného testovania v prepočte na dva týždne). To sa premietlo do reálne sa zvyšujúceho počtu hospitalizácii v niektorých regiónoch,“ uviedol vo svojom blogu primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský, ktorý si už istý čas neberie servítku a z prvej línie informuje o tom, ako to v nemocniciach naozaj vyzerá.

Podľa štatistík to totiž s obsadenosťou reprofilizačných lôžok nie je také hrozné. „Priemer pre Slovensko pravdaže nemusí vyzerať zle, no boli a sú tu nemocnice, ktoré majú veľké problémy. Najväčší problém je dnes ale veľký počet nakazeného personálu, ktorý sa vo veľkej väčšine nakazil v práci. V dôsledku nedostatku personálu sa zatvárajú niektoré oddelenia, v lepšom prípade výrazne zmenšujú svoju kapacitu, čím dochádza k obmedzovaniu ústavnej starostlivosti,“ upozornil lekár. K jeho slovám sa pripája aj šéfka sesterských odborov a poslankyňa za OĽANO Monika Kavecká. „Vedeli sme, že keď sa systematicky dvanásť rokov decimuje stav zdravotníctva, tak teraz sme si to zlízli všetci – celá spoločnosť s tým, že prišla pandémia. Tým pádom, že sú sestry a zdravotnícky personál nakazení tak tí druhí, ktorí nie sú nakazení robia viac. To je reťazová reakcia. Navyše, keď máte aj viac pacientov,“ uviedla pre eReport.sk Kavecká.

Falošné výsledky

Primár Kulkovský však upozornil ešte na jeden problém. „Z môjho pohľadu nemocniciam veľké problémy robí pomerne vysoký počet falošne negatívnych výsledkov antigénového testovania. Pri prijatí do nemocnice je každý jeden pacient antigénovo otestovaný. V prípade pozitivity ide na Covid oddelenie, pri negatívnom výsledku na bežné neinfekčné oddelenie. Takmer denne z neinfekčných oddelení prekladáme pacientov na Covidové, pretože pacienti nám po negatívnom antigénovom teste vychádzajú pozitívni pri následnom PCR testovaní. Netestujú sa tak pravdaže všetci, ale len tí, u ktorých sme napriek negatívnemu antigénovému testu presvedčení, že môžu mať COVID-19. Keďže kapacity oddelení nám neumožňujú každého pacienta na neinfekčných oddeleniach izolovať, prichádzajú títo falošne negatívni do kontaktu s ostatnými pacientami a personálom, ktorí sa potom často nakazia. Počet pozitívnych sa tak zvyšuje,“ varuje primár, ktorý tiež vyčíta vládnym predstaviteľom, že začali až príliš skoro hovoriť o vakcíne. „Informoval by som o tom až vtedy, keď by bola už na Slovensku aj v iných krajinách EÚ. Zbytočne sa tak vytvoril priestor pre konšpirácie a hoaxy o testovaní vakcíny na Slovákoch,“ dodal na záver.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Realita v nemocniciach. Falošne negatívni pacienti na bežných oddeleniach a málo personálu

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne