eReport.sk
premiér Igor Matovič, foto: tasr

Reakcie na Kollárov odchod: Niektorým išiel na nervy, iným bude chýbať

Odchod poslanca Národnej rady SR Miroslava Kollára z vládnej koalície OĽANO neprekvapil, podľa hnutia sa už dlhodobo správal ako opozičný poslanec. „Dnes nie je čas na úteky, ale na odvahu prijímať aj nepopulárne rozhodnutia,” skonštatovalo hnutie.

Odchod Miroslava Kollára nás však neprekvapil, keďže sa už dlhodobo správal ako opozičný poslanec. Celá koalícia je pod enormným tlakom verejnosti, keďže Slovensko čelí nielen pandémii vírusu, ale aj bezbrehého populizmu, keď je mnohým politikom prednejšia ochrana vlastných percent pred ochranou života a zdravia obyvateľstva. Prijímané opatrenia vyplývajú z odporúčaní odborníkov, avšak ich účinnosť je nevyhnutne podmienená práve dobrou spoluprácou naprieč politickým spektrom,” uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO.

Kollár oznámil v stredu ráno odchod z koalície aj zo strany Za ľudí. V stanovisku poukázal na zlú situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a vysoké počty úmrtí. Opatrenia vlády podľa neho nefungujú. Vyzýva na vyvodenie politickej zodpovednosti a zmenu manažmentu pandémie. Poznamenal, že v každej demokratickej európskej krajine by odstúpil minimálne minister zdravotníctva, no v prípade Slovenska by mal vyvodiť zodpovednosť i premiér Igor Matovič.

V NR SR bude Kollár pôsobiť ako nezaradený poslanec. Bol podpredsedom Za ľudí, v lete minulého roka kandidoval za šéfa strany. Po jeho odchode bude mať klub Za ľudí 11 poslancov, vládna koalícia bude mať po novom v parlamente 94 poslancov.

Kollár vs. Kollár

„Keďže pán poslanec Miroslav Kollár ako jediný ani nepodpísal koaličnú zmluvu, ťažko hovoriť o tom, či bol niekedy koaličným poslancom. Neviem, či odišiel odniekiaľ, kde možno ani nikdy nebol. Každopádne, nech si občania urobia vlastný názor na osobu, ktorá uteká z boja. A ktovie, možno sa pán poslanec dlhodobo tešil na spoluprácu s pánom Ficom,” uviedol Kollár v stanovisku, ktoré zaslala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Poslanec Patrick Linhart (Sme rodina) označil Miroslava Kollára za zbabelca a ani on ho nepovažoval za poslanca koalície. Hoci Linhart sám kritizoval koalíciu a avizoval nesúhlas s predlžovaním núdzového stavu, nad odchodom z koalície neuvažuje. „Kritikou sa mi podarilo otvoriť diskusiu o iných možnostiach, ako iba používať donekonečna núdzový stav ako ‘náplasť na všetko’. Musíme riešiť problémy efektívnejšie, na lokálnej úrovni, a viac diskutovať, nie iba nariaďovať,” tvrdí. Ak by ho pre kritiku z koalície vyhodili, považoval by to za diktatúru. Dodal, že názory si už vydiskutoval aj s predsedom hnutia a keďže nie je jediný s podobným zmýšľaním, majú sa tomu venovať aj na poslaneckom klube.

SaS bude smútiť

Strana SaS rešpektuje jeho rozhodnutie odísť z koalície a zo strany Za ľudí. Podľa strany je škoda, že koalíciu opúšťa “takáto výrazná politická tvár parlamentu”. „Dlhodobo poukazoval na problémy, ktoré boli ignorované,” uviedla SaS v stanovisku.

Čo na to jeho strana?

Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí a podpredsedníčka strany Jana Žitňanská rozumie odchodu poslanca Miroslava Kollára z koalície i strany. Pripomenula, že ako primátor Hlohovca musel od začiatku pandémie zabezpečovať pokyny zhora, ktoré boli často zmätočné. Žitňanská si je istá, že na Kollárovo hlasovanie za zmysluplné zákony sa bude dať v parlamente spoľahnúť.

„Je mi ľúto, že Miro Kollár dnes vystúpil zo strany a tiež poslaneckého klubu Za ľudí. Ale aj mu rozumiem. Na rozdiel od nás mnohých on od začiatku pandémie musel byť tým, ktorý ako primátor musel zabezpečovať pokyny zhora, pričom často boli jemne povedané zmätočné. Každý má ten svoj pomyselný pohár trpezlivosti iný, ale žiadny nie je bezodný. Viem, že Miro to so Slovenskom myslí dobre, a preto som si istá, že sa na jeho hlasovanie za zmysluplné zákony budeme môcť vždy spoľahnúť,” napísala Žitňanská na sociálnej sieti. Doplnila, že od stredy bude mať slovenský parlament “slušnú, konštruktívnu, nefašistickú, neskorumpovanú neprefláknutú opozíciu”.

Kollárovo rozhodnutie rešpektuje aj podpredsedníčka Za ľudí a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Tak ako ho poznám, viem, že toto jeho rozhodnutie nie je výsledkom žiadnej chvíľkovej nálady. Vážim si jeho robotu a odbornosť v otázkach verejnej politiky. Verím, že spolupracovať budeme aj naďalej, aj keď už nie ako stranícki kolegovia,” reagovala na sociálnej sieti.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.