eReport.sk
Polícia, lockdown
Foto: tasr

Rázny odkaz odborníkov k uvoľňovaniu opatrení: Toto dovoľte ako prvé!

Jasný odkaz vláde! Jednou z najskloňovanejších tém po sviatkoch bude podľa všetkého uvoľňovanie protipandemických opatrení. Postupne klesá počet infikovaných a aj úmrtí na Covid – 19 a na stole je tak opäť téma zmierňovania pravidiel nastolených štátom v súvislosti s vírusom. Otázne je, ktoré zákazy povolia na úvod. Lekári a odborníci v tom majú jasno.

Práve Veľká noc mala ukázať či sa opatrenia uvoľnia, alebo naopak. Ukáže sa tak či sa Slováci počas sviatkov správali disciplinovane a vírus dostal príučku. Ak budeme disciplinovaní a čísla sa budú naďalej zlepšovať, budeme môcť vrátiť deti do škôl a pomaly rušiť obmedzenia, ktoré nám všetkým komplikujú život,“ apeloval na ľudí hlavný hygienik Ján Mikas ešte pred sviatkami. Už aj média začínajú aprílové uvoľňovanie pravidiel skloňovať čoraz častejšie.

Školy ako prvé

Akým smerom sa vláda pri upúšťaní z tvrdých opatrení vyberie, je zatiaľ otázne. Môže ísť o dobré správy pre podniky a povolí sa konzumácia jedál a drinkov na terasách, alebo sa zvoľní zo zavedeného lockdownu. EReport oslovil odborníkov s otázkou, ktoré z opatrení by mali kompetentní zvoľniť ako prvé.

Šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. – Foto: tasr

„Musíme si aspoň do konca týždňa počkať či tendencia znižovania sa pozitívneho počtu prípadov na Covid 19 má trvalejší charakter,” myslí si šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. Podľa neho by sa nemalo zabudnúť najmä na vzdelanie detí. „Faktom je, že sa budeme musieť veľmi, ale veľmi zamyslieť nad dostatočným uvoľnením  školskej dochádzky detí, minimálne prvého a druhého stupňa. Súčasný stav do budúcnosti je ťažko udržateľný.  ou dochádzkou detí” povedal pre eReport šéf lekárov.

Lekár Peter Visolajský. – Foto: tasr

Všetko ostatné je druhoradé

Problém dochádzky by sa mal riešiť aj podľa lekára z Fakultnej nemocnice Nitra Petra Visolajského. „Zo všetkých protipandemických opatrení je nutné začať s uvoľňovaním škôl. Toto musí byť naozaj našou prioritou v štáte. Všetko ostatné je druhoradé,” uviedol rázne lekár.

Gröhlingov sľub

Niektoré ročníky škôl sú už otvorené v špeciálnom režime. Vo februári rezort oznámil otváranie napríklad materských škôl, špeciálnych škôl či prvého stupńa základných škôl. Minister školstva pred sviatkami uviedol, že ak si to cez Veľkú noc “nepokazíme” budú sa otvárať aj ďalšie ročníky.

„V posledných dňoch sme komunikovali s novým premiérom aj s epidemiologickým tímom. Situácia vyzerá priaznivo a ak sa podarí udržať tento trend aj po Veľkej noci, mohol by sa v nasledujúcich týždňoch Covid automat prepnúť na regionálnu úroveň, čo by znamenalo otváranie ďalších ročníkov,” podotkol pred časom minister školstva Branislav Gröhling.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport