eReport.sk
minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD)
minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) zdroj: tasr

Raši: Pravidelne chodíme do regiónov, aby sme si požiadavky, problémy, ale aj návrhy vypočuli na vlastné uši


Možnosti čerpania eurofondov a dotácií na skvalitnenie života predstavil minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) na stretnutí so zástupcami samospráv v regióne Medzibodrožia v okrese Trebišov. Tento okres je oprávnený okrem eurofondov čerpať aj regionálne príspevky pre najmenej rozvinuté okresy.

,,Táto oblasť je známa svojimi prírodnými krásami, ale, samozrejme, aj tu majú komunálni lídri svoje problémy. Ekonomická stagnácia a nezamestnanosť, odliv mladých ľudí a nedostatočná infraštruktúra sú iba zlomkom z nich. Preto pravidelne chodíme do území, aby sme si požiadavky, problémy, ale aj návrhy zástupcov miest a obcí vypočuli na vlastné uši, nie iba sprostredkovane niekde v kancelárii v Bratislave,“ uviedol Raši v Strede nad Bodrogom v rámci 20. rezortného dňa.

Hlavným nástrojom na znižovanie regionálnych rozdielov sú eurofondy. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR informovalo, že v okrese Trebišov bolo v programovom období 2014 – 2020 podporených 338 projektov za viac ako 250 miliónov eur. Medzi nimi napríklad modernizácia Nemocnice s poliklinikou Trebišov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. dovolenka
  2. Washington-Biely dom
  3. Materská škola na Narcisovej. Je jej zrušenie naozaj potrebné?
  4. Ľ. Blaha

Dve výzvy pre centrá

V rámci implementácie Plánu rozvoja najmenej rozvinutého okresu Trebišov na roky 2022 – 2026 sa podľa rezortu plánuje na realizáciu jednotlivých projektov alokovať regionálny príspevok v celkovej výške takmer 5,3 milióna eur, a to v troch základných aktivitách – zamestnanosť, podnikanie a inovácie, cestovný ruch a rozvoj verejnej správy. ,,Najmenej rozvinuté okresy v tomto roku prvýkrát môžu využiť peniaze cez akčné plány na to, aby dokázali spolufinancovať svoje vlastné projekty aj cez nadnárodné projekty, ako Interreg alebo finančný mechanizmus Grantov EHP a Nórska. Dnes sme diskutovali aj o tom, akým spôsobom pomôžeme týmto samosprávam, aby do konca roka mohli byť vyhlásené dve výzvy pre centrá zdieľaných služieb,“ uviedol štátny tajomník rezortu Michal Kaliňák.   

Delegácia ministerstva so zástupcami samospráv diskutovala aj o Národnom pláne budovania vodovodov a kanalizácií. ,,Očakávame, že na jar budúceho roka predložíme na vládu dokument, vďaka ktorému bude jasné, akým spôsobom a cez aké peniaze zabezpečíme vyššiu kvalitu života aj dostupnými vodovodmi a fungujúcou kanalizáciou,“ dodal Kaliňák.

Zdroj: tasr/fb

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Raši: Pravidelne chodíme do regiónov, aby sme si požiadavky, problémy, ale aj návrhy vypočuli na vlastné uši

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre