eReport.sk
Španielsko, zdravotníci, covid
Ilustračné foto: shutterstock/zenytal

Rakúsko: Počet nových prípadov nákazy oproti minulému týždňu výrazne klesol

Rakúsko hlásilo vo štvrtok – dva dni pred koncom lockdownu v prevažnej časti krajiny – 4437 nových prípadov nákazy koronavírusom a 32 súvisiacich úmrtí. Informovala o tom agentúra APA s tým, že ešte pred týždňom evidovali zdravotnícke úrady dvojnásobný denný prírastok infikovaných (8882).


Postupné oslabenie štvrtej vlny pandémie COVID-19 sa začína pomaly prejavovať aj v nemocniciach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS). Na klinikách v Rakúsku je hospitalizovaných 2813 pacientov s covidom (o 97 menej než v predošlý deň), a v ťažkom stave na JIS je ich 627 (o 11 menej ako v stredu).

Aktuálny prírastok nakazených za posledných 24 hodín je nižší, než je priemer za sedem dní (5456). Hodnota týždňovej incidencie na 100.000 obyvateľov klesla na 427,6. V Rakúsku evidujú v súčasnosti 84.559 aktívnych prípadov nákazy. Koronavírusu tam podľahlo od začiatku pandémie viac ako 13.000 osôb. Platný očkovací certifikát má viac ako šesť miliónov ľudí. V stredu, keď si Rakúsko pripomenulo sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, bolo podaných takmer 55.000 dávok vakcín proti covidu.

V Rakúsku sa o polnoci zo soboty na nedeľu končí plošný trojtýždňový lockdown – avšak len pre očkovaných a pre osoby po prekonaní ochorenia COVID-19. Rakúsky kancelár Karl Nehammer na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že následne budú v celom Rakúsku platiť „minimálne štandardy“. Tie však budú môcť jednotlivé spolkové krajiny v prípade potreby sprísniť.

Od nedele sa znova budú môcť otvoriť služby starostlivosti o zovňajšok vrátane kaderníctiev či kozmetických salónov, ďalej kultúrne či športové zariadenia, gastronómia, sektor turizmu, obchody či hotely. Tieto oblasti sa však sprístupnia za dodržania preventívnych opatrení a len pre očkovaných a uzdravených z covidu (tzv. pravidlo 2G). Reštaurácie v celom Rakúsku budú musieť prevádzky zatvoriť najneskôr o 23.00 h. Nočné podniky vrátane barov zostávajú v celej republike zatvorené do minimálne 9. januára, keď sa má znova prehodnocovať epidemiologická situácia.

Väčšina rakúskych spolkových krajín však ohlásila postupné uvoľňovanie a v platnosti tam zostáva viacero protipandemických opatrení. Zatiaľ čo v Burgenlande, Tirolsku a vo Vorarlbersku sa takmer všetky prevádzky otvoria už od nedele, hotely a reštaurácie v Salzbursku a Štajersku a v Dolnom a Hornom Rakúsku budú môcť zákazníkov a hostí privítať až od 17. decembra, pripomína rozhlasová stanica ORF.

Prísnejšie pravidlá ohlásila v utorok i rakúska metropola Viedeň. Hotely a oblasť gastronómie tam musia zostať zatvorené až do 20. decembra. Už od budúceho pondelka budú však sprístupnené kultúrne zariadenia a služby a svoje prevádzky otvoria i obchody. Korutánsko termín ukončenia lockdownu oznámi vo štvrtok popoludní.

Zdroj: tasr
      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúsko: Počet nových prípadov nákazy oproti minulému týždňu výrazne klesol

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php