eReport.sk
JB 19 Viedeň - Rakúsky kancelár Sebastian Kurz počas tlačovej konferencie za plexisklovým krytom vo Viedni 24. septembra 2020. Rakúska vláda vo štvrtok oznámila, že zavedie obmedzenia slobody pohybu pre ľudí v úsilí spomaliť nárast prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. FOTO TASR/AP Austrian Chancellor Sebastian Kurz speaks during a press conference behind plexiglass shields at the federal chancellery in Vienna, Austria, Thursday, Sept. 24, 2020. The Austrian government has moved to restrict freedom of movement for people, in an effort to slow the onset of the COVID-19 coronavirus. (AP Photo/Ronald Zak)

Rakúsko oznámilo 1672 nakazených, Kurz sa prihovoril národu

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín 1672 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Aktuálne počty infikovaných priniesol v nedeľu denník Kurier s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

V porovnaní s nedeľňajšími údajmi počtu novonakazených z minulého týždňa ide o takmer dvojnásobný nárast. V sobotu hlásilo Rakúsko rekordných 1747 nových prípadov. V krajine evidujú doteraz 893 úmrtí. Najviac nakazených (431) znova hlásila Viedeň a vysoké prírastky udávajú aj Dolné Rakúsko (356), Horné Rakúsko (274), Salzbursko (182) a Tirolsko (167). Nasledujú Štajersko (86), Vorarlbersko (79), Korutánsko (53) a Burgenland (44).

Kurz: Situácia je vážna

Celkovo v Rakúsku pozitívne testovali 64.806 osôb. Do nedeľňajšieho dopoludnia sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 49.561 ľudí. Hospitalizovaných je 742 pacientov, z toho 135 na jednotkách intenzívnej starostlivosti. V krajine vykonali 1.938.028 testov. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vzhľadom na vysoký počet nakazených v nedeľu vo videu zverejnenom na Facebooku s názvom „Situácia v Rakúsku je vážna“ apeloval na obyvateľov krajiny, aby „držali spolu“ a usilovali sa o zastavenie šírenia pandémie. „Je to na nás všetkých,“ povedal Kurz na margo možného ďalšieho uzatvorenia krajiny. Rakúšanov vyzval, aby zredukovali svoje sociálne kontakty a upustili od osláv, súkromných stretnutí či párty, píše agentúra APA.

Nakazený je aj šéf diplomacie

 Kurz obyvateľov krajiny upozorňoval, že počas jesene a zimy nastanú „mimoriadne ťažké časy“ s „obmedzeniami, nevyhnutnými opatreniami a odriekaním“. Kurz zároveň odhadol, že budúci rok v lete by mala byť dostupná vakcína a tým pádom aj návrat k takzvanej normalite. V sobotu boli zverejnené informácie, že na nový druh koronavírusu bol pozitívne testovaný rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. Po tom, čo preventívne otestovali aj zvyšných členov vlády, sa však nákaza u žiadneho ďalšieho člena vládneho kabinetu nepotvrdila.

Kancelár s ministrami absolvuje videokonferenciu

V pondelok sa uskutoční videkonferencia, na ktorej sa okrem Kurza zúčastnia aj zástupcovia všetkých rakúskych spolkových krajín spolu s vicekancelárom Wernerom Koglerom, ministrom zdravotníctva Rudolfom Anschoberom a ministrom vnútra Karlom Nehammerom. Tá má podľa slúžiť na „spoločné rozhovory o ďalších krokoch a k prijatiu správnych opatrení“ v boji s pandémiou COVID-19.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap
      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúsko oznámilo 1672 nakazených, Kurz sa prihovoril národu

Najnovšie