tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Neziderské jazero na arcívnej snímke.
Neziderské jazero na arcívnej snímke. Zdroj: wikipedia.org

Rakúsko a Maďarsko sa usilujú zabrániť vyschnutiu Neziderského jazera

Hladina Neziderského jazera dosiahla najnižšiu úroveň za posledných niekoľkých desaťročí a hrozí mu úplné vyschnutie. Maďarsko a Rakúsko preto plánujú projekty na záchranu rozsiahlej vodnej plochy vo svojom pohraničí. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry AFP.

Jazero je od roku 2001 súčasťou svetového dedičstva UNESCO, v dôsledku vysokých teplôt a vetra však vysychá. Jeho hladina má v súčasnosti len o štyri centimetre viac ako bola najmenšia nameraná hodnota v roku 2003, napísala na svojej webovej stránke televízia ORF.

V horúcom dni sa môže denne odpariť až šesť až sedem milimetrov vody,“ cituje denník Der Standard vodohospodára Christiana Sailera. Podľa rakúskeho denníka je hladina Neziderského jazera 40 centimetrov pod dlhodobým ročným priemerom.

Neziderské jazero prirodzene vysychá približne raz za storočie rokov, píše AFP a pripomína, že naposledy sa to stalo v 60. rokoch 19. storočia. Neskôr sa však prirodzene naplnilo dažďovou vodou.

Jazero je vyhľadávanou turistickou oblasťou a v jeho okolí sa ročne vyproduje 120.000 ton poľnohospodárskych plodín, píše AFP. Maďarsko a Rakúsko plánujú viacero projektov na záchranu jazera vrátane vybudovania kanála, ktorý má priviesť vodu z Mošonského Dunaja, dodá AFP. S tým však nesúhlasia environmentálni aktivisti, ktorí sa obávajú, že akýkoľvek umelý zásah môže urýchliť zánik jazera.

Neziderské jazero leží neďaleko Bratislavy v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a Rábsko-mošonsko-šopronskej župe v Maďarska. Má rozlohu 320 kilometrov štvorcových a priemernú hĺbku jeden meter. Maximálna hĺbka je 1,8 metra.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúsko a Maďarsko sa usilujú zabrániť vyschnutiu Neziderského jazera

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku