eReport.sk
Ozbrojení policajti v uliciach Viedne po útoku. Foto: tasr

Rakúski tajní zlyhali! Pred útokom vo Viedni ignorovali aj správu zo Slovenska

Rakúske spravodajské služby zlyhali, keď vysoké riziko, ktoré predstavoval páchateľ novembrového teroristického útoku vo Viedni Kujtim Fejzulai, nedokázali vyhodnotiť – ani napriek jasným signálom. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na správu, ktorú v stredu zverejnila vyšetrovacia komisia.

Fejzulaia zabila polícia po tom, ako v rakúskom hlavnom meste 2. novembra zastrelil štyroch ľudí a zranil ďalších 20. Zločin spáchal necelý rok po podmienečnom prepustení z väzenia v decembri 2019. Tam odpykával trest za pokus pripojiť sa k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii.

Prvé hodnotenie trvalo takmer desať mesiacov

Viedenská spravodajská služba – Krajinský úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (LVT) – urobila analýzu rizikovosti Fejzulaia až tento rok v septembri a októbri, uviedla odborná komisia zriadená rakúskou vládou.

„Zdá sa neprípustné, aby prvé hodnotenie trvalo takmer desať mesiacov,“ uviedli v internej správe právni a policajní experti z komisie. Takisto pripomenuli, že národný spravodajský orgán – Spolkový úrad na ochranu ústavy a boj proti terorizmu (BVT) – zaznamenal stretnutie Fejzulaia s islamistami z Nemecka a Švajčiarska v júli na žiadosť kolegov z nemeckej tajnej služby.

Chystajú sa reformy v štruktúrach tajných

Rakúske spravodajské služby však neupozornili prokuratúru, ktorá mohla podniknúť kroky a poslať Fejzulaia znova za mreže, zdôraznila komisia v správe. Predstavitelia spravodajských služieb zlyhali aj v tom, že neupovedomili rakúsku prokuratúru, keď sa od slovenských kolegov dozvedeli, že Fejzulai sa pokúšal kúpiť v júli strelivo na Slovensku, napísala komisia.

Franz Ruf z rakúskej polície zareagoval na správu slovami, že „tieto výsledky sú zásadným prínosom pre reformy prebiehajúce“ v rakúskych spravodajských službách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rakúski tajní zlyhali! Pred útokom vo Viedni ignorovali aj správu zo Slovenska

Najnovšie