eReport.sk
Cvičenie
Cvičenie, foto: profimedia

Rady profesionálnej cvičiteľky: Toto vás pred letom dostane znovu do formy!

Počas pandémie koronavírusu viacero ľudí výrazne pribralo. Rady dlhoročnej cvičiteľky Kamily Vargovej vám môžu pomôcť dostať sa opäť do formy. Ako vieme pred letom schudnúť do plaviek?

Pandémia koronavírusu a lockdown spôsobili, že sme boli zavretí doma. Ako sa môžeme pred letom dostať opäť do formy?

Pandémia spôsobila, že mnohí z nás sa prestali aktívne hýbať. Obmedzili sme sa na nevyhnutné pohybové aktivity s typickými zastávkami, z postele na stoličku, do výťahu, do auta, do práce, supermarketu, lekárne , drogérie.

V prípade home officu je potrebné si tiež rozhýbať celé telo, minimálne krátkym strečingom. Ak bývate v rodinnom dome, tak chôdza po schodoch zo suterénu až po poschodie minimálne 30 minút. Prechádzka za každého počasia 40-60 minút, najlepšie do blízkej prírody, s prekonávaním terénnych nerovností.

Nastaviť myslenie na pozitívne myšlienky: „Ak budem vo forme a dobrej nálade, nastaví sa tak aj moje okolie“ .Každé ráno začať dychovým cvičením, kedy výdych musí byť podstatne dlhší ako nádych, na lačno vypiť pohár čistej citrónovej vody a prispôsobiť tomu jedálniček v podobe jarných šalátov z jarnej zeleniny. Nesmie v nich chýbať žerucha, pažítka, medvedí cesnak, jarná cibuľka a redkvička.

Pohyb je zdravý v každom počasí, foto: profimedia

Ako vieme schudnúť pribraté kilogramy zdravo a rýchlo?

Na základe vlastných skúseností – upraviť jedálny lístok, do ktorého zaradíme dostatočné množstvo tekutín, ovocie a zeleninu (orestovanú alebo upravenú nad parou), celozrný chlieb, pečivo. Nesmieme zabudnúť aj na bielkoviny a zaradiť pohybové aktivity. Chôdza aktívna, aj do kopca, cyklistika, beh v kombinácii s chôdzou. Preskakovanie švihadla – denne, minimálne 30 minút.

Akú mieru zohráva práve cvičenie?

Veľmi dôležitú – pravidelné cvičenie je najlepší antistresor a prispieva k tvorbe endorfínov (hormónov šťastia) a posilňuje našu imunitu. Učí nás sebadisciplíne, počúvať svoje telo a odbúrava stres.

Aký druh pohybu odporúčate?

Každý človek inklinuje k iným pohybovým aktivitám. Môžu to byť dlhé a kratšie prechádzky, kombinácia behu a chôdze, bicykel, kolieskové korčule, prechádzky so psíkom alebo aj kondičný tréning v prírode s domácim miláčikom.

Počasie je už lepšie. Ktoré športy môžeme robiť vonku a sú dobré na schudnutie, či formovanie postavy?

Keď bývate v rodinnom dome – kruhový tréning v záhrade, skákanie cez švihadlo (môžete denne minimálne 30minút). Výborná je chôdza hore a dolu schodmi, keď vás nebolia kolenné kĺby. Bicykel a beh ako som už spomínala.

V prípade zlého počasia môžeme cvičiť aj doma. Aký druh cvičenia odporúčate?

Určite odporúčam fit loptu a overball, môžeme to doplniť dámskymi činkami a gumeným expanderom. Na uvoľnenie a relaxáciu je výborná rehabilitačná pomôcka blackroll (masážny valec), ktorá uvoľní stuhnuté svalstvo a odstráni prípadné bolesti.

S cvičením ide ruka v ruke aj strava. Ako by sme ju mali pri cvičení a pohybe zmeniť, ak chceme chudnúť?

Deň by sme mali začať pitným režimom, minimálne pohárom čistej alebo minerálnej vody, do ktorej sme vyžmýkali ½ citróna. Konzumovať celozrný chlieb a pečivo, jogurty, ovsené vločky, sezónne ovocie a zeleninu. Pokojne môžeme jesť 5krát za deň, avšak medzi hlavnými jedlami zaradíme ovocie, tvaroh, zeleninu, prípadne orechy (vlašské, para, kešu-natur). Keď už máme chuť na sladké, môžeme zjesť proteínovú tyčinku.

Odporúčate aj chôdzu? Vieme sa dostať do dobrej formy aj vďaka dlhým prechádzkam?

Áno, okysličí nám mozog, posilníme imunitu nielen vďaka vitamínu D, ale otužujeme sa aj vzduchom a rozpohybujeme celkový metabolizmus v tele. Spevní sa nám celý pohybový aparát. Znižuje stres, zvyšuje kapacitu pľúc, zlepšuje srdečnú činnosť.

Pohyb je život. Ako nám ho zmení šport a cvičenie po psychickej stránke?

Veci neriešiteľné budú zvládnuteľné a všetky prekážky hravo prekonáme. Nehľadajme dôvody ako sa nehýbať, ale nájdime spôsob ako byť po akejkoľvek pohybovej aktivite šťastní. A nájsť si na ňu čas. Nezabúdajme sa usmievať, veď raz sa nám ten úsmev vráti.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport