eReport.sk
Foto: shutterstock

Rady pre silvestrovských nadšencov: Čo robiť pri otrave alkoholom či popáleninách?

Prvou pomocou pri otrave alkoholom je stabilizovaná poloha, v prípade popálenín je potrebné ranu aspoň 20 minút chladiť. Informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

„Pri ťažšej forme, až otrave alkoholom, uložíme osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolujeme. V prípade, že sa nepreberá a má sťažené dýchanie, voláme linku tiesňového volania 155 a riadime sa pokynmi operátora,” vysvetlila Krčová. Dodala, že ak osoba nedýcha, je potrebné začať s oživovaním, pri ktorom môžu taktiež pomôcť pokyny operátora.

V prípade ľahšej formy otravy alkoholom je podľa jej slov dôležité vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pobyt na čerstvom vzduchu.

Pri popáleninách je dôležité rýchle a dostatočne dlhé chladenie. „Ak nemáme tečúcu vodu, chladíme napr. minerálkou, alebo ovievame,” spresnila Krčová. Dodala, že v prípade popálenín väčšieho rozsahu je potrebné zavolať na linku tiesňového volania 155, alebo vyhľadať lekársku pomoc.

Alkohol a pyrotechnika patria k tradičným príčinám zásahov záchranárov počas Silvestra a novoročných osláv.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport