eReport.sk
Iveta Radičová, foto: tasr

Radičová varuje: Študenti začínajú mať psychické problémy. Aj ja som skoro ošedivela!

Bývalá premiérka Iveta Radičová sa po skončení aktívnej politickej kariéry vrátila do školstva. Momentálne pôsobí ako dekanka na jednej z bratislavských vysokých škôl. Ako pedagogička, ktorá prichádza pravidelne do kontaktu so študentmi dvíha varovný prst. Podľa nej je najvyšší čas otvoriť školy.

Študenti patria do škôl. – Foto: tasr

V súčasnosti sa online vyučuje na vysokých školách už tretí semester. „Motivácia tak na strane pedagógov, ale aj študentov je výrazne znížená. Naozaj s veľkými psychickými problémami, ktoré sa kumulujú. Nechcem odhadovať rozsah, ale vidím tie depresie, vnímam ich,“ varovala profesorka Radičová počas diskusie Veda pomáha – Covid-19.

Podľa odborníčky je situácia už na hrane. „Zažívame revolúciu vo vzdelávaní a vedomosti sú dostupné vďaka internetu všetky, ide len o to, ako s nimi vieme narábať. Ide o to, aby sme neboli vzdelanejší, ale múdrejší. A múdrosť znamená, že dokážeme analyticky myslieť. Analyticky myslieť znamená, že vedieme so študentmi rozpravu,“ vysvetlila bývalá premiérka.

Radičová varuje pred psychickými problémami študentov. – Foto: tasr

Podľa Radičovej je online vzdelávanie, ale akákoľvek dištančná forma iba doplnok k prezenčnej výučbe. Vyučovať takýmto spôsobom tvorivé predmety považuje za vylúčené. „Prvé ročníky, tie chúďatá sa nám topia,“ opísala stav profesorka. „Teraz nám príde už druhý ročník bez maturity a ja som z toho skoro ošedivela. Niečo urobíme s vypätím všetkých síl, ale už dnes odhadujem, že za tie tri semestre, dopady v kvalite vzdelania budú hmatateľné a citeľné. Budeme sa snažiť dobehnúť, čo sa dá. Ale prosím vás, vráťte nás do škôl,“ apeluje Radičová, ktorá dúfa, že už na jeseň sa brány vysokých škôl otvoria.

Niektoré predmety sa nedajú učiť online. – Foto: tasr

Radičovej ohľadom psychického stavu študentov, dáva za pravdu aj analytička v oblasti vysokoškolskej politiky Renáta Hall. „Na Univerzite Komenského bol realizovaný prieskum ohľadom duševného zdravia študentov na univerzitnej úrovni. Zdvojnásobil sa podiel študentov, ktorí trpia depresiami a úzkosťami. Zvýšilo sa tiež rizikové užívanie alkoholu,“ uviedla odborníčka. K podobným záverom však mali prísť aj prieskumy na európskej úrovni.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport