tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
OSN logo
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Rada OSN pre ľudské práva hlasovala proti rozprave o zneužívaní Ujgurov

Rada OSN pre ľudské práva sa nebude zaoberať tvrdeniami o prenasledovaní Ujgurov a ďalších menšín v čínskej provincii Sin-ťiang. Rozhodla tak vo štvrtkovom hlasovaní po intenzívnom lobovaní zo strany Pekingu, informuje agentúra AFP.

O otvorenie rozpravy požiadali Spojené štáty a ich spojenci vrátane Británie, Kanady, Nórska, Islandu, Švédska či Litvy. Urobili tak po tom, čo bývalá vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová zverejnila správu o možných zločinoch proti ľudskosti, páchaných v Sin-ťiangu najmä voči Ujgurom a ďalším moslimským menšinám.

Avšak po intenzívnom nátlaku zo strany Pekingu hlasovala 47-členná rada pomerom hlasov 19 ku 17 v neprospech konania debát. Jedenásť krajín vrátane Mexika, Ukrajiny, Brazílie či Indie sa hlasovania zdržalo.

Nemenovaný západný diplomat podľa AFP konštatoval, že napriek výsledku hlasovania „bol dosiahnutý hlavný cieľ“ – upriamenie pozornosti na dianie v Sin-ťiangu.

Peking je obviňovaný z násilného zadržiavania viac ako milióna Ujgurov v prevýchovných táboroch. Tamojšie ženy tiež podstupujú násilnú sterilizáciu a príslušníkov menšín povolávajú na nútené práce. Čína takéto obvinenia popiera a dlhodobo tvrdí, že v Sin-ťiangu prevádzkuje strediská odborného vzdelávania určené na boj proti extrémizmu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rada OSN pre ľudské práva hlasovala proti rozprave o zneužívaní Ujgurov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku