AKTUALIZUJEME – Čo robiť, ak žijete za hranicami, ale chcete sa dať otestovať? Budete sa musieť dať otestovať na vlastné náklady, ak sedíte momentálne doma v karanténe? Bude sa na vás vzťahovať karanténa, ak máte viac ako 65 rokov a neabsolvovali ste test? A máte ísť na test, ak ste chorý? Portál eReport.sk pre vás zozbieral odpovede na často kladené otázky ohľadom celoplošného testovania a priebežne ich budeme aktualizovať. Na otázky odpovedal Úrad verejného zdravotníctva, ministerstvo obrany, premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Chcem v rámci celoplošného testovania dať otestovať dieťa mladšie ako 10 rokov. Môžem? Ak áno, kde to mám nahlásiť?
Áno, na celoplošnom testovaní sa môžu zúčastniť aj osoby mladšie ako 10 rokov. Postačí sa dostaviť na odberné miesto.
Na oficiálnych stránkach sa píše, že sa na výsledok bude čakať vo vyhradených priestoroch? Ako budú vyzerať, budú to nejaké čakárne? Budú tam ľudia v rozostupoch?
Priestory, ktoré boli vyčlenené na tieto účely (väčšinou v exteriéri) boli posúdené a vyhodnotené regionálnymi hygienikmi tak, aby spĺňali hygienicko-epidemiologické opatrenia.
Budú sa testovať aj ľudia bez domova?
Áno.
Kde nájdem zoznam odberných miest?
Pri plánovaní sme vychádzali z údajov Štatistického úradu SR, na základe ktorého sme so stanoveným počtom odberových tímov schopní pri plynulom príchode občanov zabezpečiť pretestovanie všetkých obyvateľov. Zoznam odberných miest bude uverejnený na www.somzodpovedny.sk
Kde sa mám informovať, ak chcem zistiť, akou formou bude prebiehať testovanie v mojej obci?
O detailoch priebehu celoplošného testovania v konkrétnej obci informuje priamo táto obec.
Môžem počas čakania na výsledok testu opustiť miestnosť na to vyhradenú?
Odporúčame na výsledok testu počkať v na to určenom priestore, nakoľko sa tieto výsledky odovzdávajú priebežne (cca od 15 do 20 min. po testovaní).
Budú odberné miesta aj štýlom drive thru?
Takáto možnosť je v rukách samospráv. Podľa nám dostupných informácií ju budú využívať napríklad niektoré z mestských častí hlavného mesta.
Mám ísť na testovanie, aj keď mám iné ochorenie, teda nádchu, chrípku, prípadne iné ťažkosti?
Ak sa u Vás objavili zdravotné indikácie typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), kontaktujte svojho lekára, ktorý Vás usmerní, či sa testovania môžete zúčastniť.
Chcem sa dať otestovať PCR testom v neštátnom zariadení. Od kedy bude platiť výsledok môjho testu, aby bol rovnako platný ako antigénový test?
Všetky testy od dnešného dňa (štvrtok 29. októbra) do nedele 1. novembra budú rovnako platné, ako testy z celonárodného testovania.
Zdržiavam sa mimo svojho trvalého pobytu. V obci nás však vyzvali, aby sme odcestovali domov, pretože nebudú mať dosť testov. Mám cestovať?
Nemusíte. Každý má právo byť otestovaný na takom odberovom mieste, na ktoré príde. Podľa premiéra Igora Matoviča sú na tieto komplikácie pripravení. Testov má byť dostatok a ich počet sa bude navyšovať práve v oblastiach, kde je veľký predpoklad, že tam žije veľa ľudí bez trvalého pobytu. Odporúčané ale je, že pokiaľ je na odbernom mieste veľmi veľa ľudí, skúste vyhľadať iné.
Bývam v Rajke, ale mám slovenské občianstvo. Môžem sa dať otestovať?
Áno. V prihraničných oblastiach by na to mali byť pripravení dostatočným počtom testov.
Naša obec zverejnila časy, kedy by sme sa mali dať otestovať. Bohužiaľ, budem vtedy v práci. Čo mám robiť?
Čas na odber by mal byť iba orientačný. Pokiaľ vám nevyhovuje pre pracovné povinnosti, môžete prísť v iný čas i deň.
Som onkologický pacient. Bojím sa ísť na testy, musím ich absolvovať?
Nie. Dokonca sa na vás nebude ani vzťahovať domáca karanténa. Pokiaľ si nie ste istý, môžete kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý by vám mal vystaviť potvrdenie, s ktorým sa budete môcť preukázať.
Som momentálne v karanténe, pretože v mojom okolí bol pozitívny prípad. Moja karanténa bude trvať aj v priebehu celoplošného testovania a tak sa ho nemôžem zúčastniť. Môžem ísť po skončení karantény do zamestnania, alebo si musím dať na vlastné náklady spraviť test?
Ak vám skončí karanténa napríklad v strede týždňa, nemusíte sa nechať testovať a môžete sa zapojiť do bežného pracovného života. Stačí vám potvrdenie, že ste karanténu absolvovali. Kvôli potvrdeniu sa môžete obrátiť na svojho lekára alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Som dôchodca, mám viac ako 65 rokov a nedám sa otestovať v rámci celoplošného testovania. Musím zostať desať dní v karanténe?
Áno. Karanténa sa na vás bude vzťahovať.
Ak prídem na odber, obávam sa, aby som nebol nakazený ostatnými ľuďmi.
Každé odberové miesto sa bude riadiť vypracovaným prevádzkovým poriadkom. Ak budú dodržané všetky hygienické a protiepidemické zásady uvedené v ňom a zároveň budú testovaní občania dôsledne dodržiavať inštrukcie personálu odberového miesta, riziko šírenia nového koronavírusu je minimálne.
Ak budem mať negatívny test, ale môj kolega z práce, s ktorým som v kontakte pozitívny, mám sa ísť opäť otestovať, alebo ísť rovno do karantény?
Je potrebné riadiť sa informáciou, ktorú obdrží pozitívne testovaný na certifikáte s výsledkom testu. V karanténe majú byť súčasne všetky úzke kontakty s pozitívnym na COVID-19, najmä osoby žijúce v spoločnej domácnosti.
Ak budem čakať 15 minút na výsledok testu, ako zariadite, aby som sa nenakazil od ďalšieho človeka, ktorý bude čakať so mnou?
V rámci odberových miest je dôležité dodržiavanie sociálneho odstupu a použitie vreckoviek na zachytenie vydychovaných čiastočiek a dezinfekcia. Občania by mali dôsledne nasledovať inštrukcie personálu odberového miesta, nedotýkať sa prednej časti rúška a manipulovať ním iba prostredníctvom gumičiek (zníži sa tým riziko kontaminácie), rúško si treba sňať iba na priamy pokyn zdravotníka odoberajúceho vzorku. V prípade dodržiavania odstupu aspoň 1 až 2 metre medzi osobami účastnými na konkrétnom odbere a dodržania ďalších preventívnych opatrení ako je napríklad nasadenie rúška počas celého procesu okrem výkonu odberu biologického materiálu, kašľanie, smrkanie alebo kýchanie do vreckovky, je riziko šírenia vírusu minimálne.
Foto: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Pýtame sa za vás: VŠETKO, čo ste chceli vedieť o celoplošnom testovaní