eReport.sk
Rázny krok proti Putinovi
Ruský prezident Vladimir Putin sa na základe plánovaných vyšších ziskov do štátneho rozpočtu rozhodol zvýšiť výdavky na zbrojenie a armádu. Foto: tasr/dpa

Putin podpísal nový dekrét: Znamená to nástup do vojny pre 150-tisíc ľudí!

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnos o jarnom odvode do armády. Odvody potrvajú od 1. apríla do 15. júla. Do povinnej vojenskej služby by malo nastúpiť 150.000 ľudí.

Putin podpísal nový dekrét

Príslušný dokument bol zverejnený na oficiálnom webovom portáli štátnej správy, informovala v nedeľu agentúra Reuters. Ročnú službu v armáde – alebo ekvivalentný výcvik počas vysokoškolského vzdelávania od veku 18 rokov – sú v Rusku povinní absolvovať všetci muži.

 Od 1. januára – podľa nových pravidiel – podliehajú brannej povinnosti osoby vo veku od 18 do 30 rokov. Predtým bola horná hranica odvodového veku 27 rokov. Muži, ktorí dovŕšili 27. rok života do 31. decembra minulého roka, už do armády odvedení nebudú.

Branci nemôžu byť nasadení do bojov mimo Ruska a boli vyňatí aj z tzv. čiastočnej mobilizácie, ktorá bola vyhlásená v roku 2022 a vďaka ktorej armáda získala ako posilu najmenej 300.000 mužov s predchádzajúcim vojenským výcvikom.

Uistenie generálneho štábu

Generálny štáb ruských ozbrojených síl pred časom vydal uistenie, že branci nebudú odvelení do bojov na Ukrajine, kde ruská armáda od 24. februára 2022 vedie plnoformátovú vojnu. Krátko po rozpútaní vojny Ruskom sa totiž stalo, že do bojov na Ukrajine boli nasadení aj niektorí branci bez potrebného výcviku. Armáda následne deklarovala, že títo mladíci boli na front vyslaní údajne omylom. Podľa oficiálnych údajov na jeseň minulého roku bolo do armády odvedených 130.000 mužov. Vlani na jar ich Rusko plánovalo odviesť 147.000.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin podpísal nový dekrét: Znamená to nástup do vojny pre 150-tisíc ľudí!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre