eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin, foto:tasr/ap

Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady: Musíme obnoviť výrobu rakiet krátkeho a stredného doletu


Ruský prezident Vladimir Putin v piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady Ruskej federácie vyhlásil, že krajina by mala obnoviť výrobu rakiet krátkeho a stredného doletu odpaľovaných z pozemných zariadení a schopných niesť jadrové zbrane. Argumentoval, že Spojené štáty rozmiestnili takéto rakety v Európe a Ázii.

Zdá sa, že musíme začať vyrábať tieto úderné systémy a potom na základe aktuálnej situácie rozhodnúť o tom, kde ich – ak to bude potrebné na zaistenie našej bezpečnosti – umiestnime,“ povedal Putin, pričom mal podľa AFP na mysli rakety s doletom 500 až 5500 kilometrov, ktoré boli zakázané na základe dohody z roku 1987. Spojené štáty v roku 2019 od dohody odstúpili s odvolaním sa na porušovanie zmluvy zo strany Ruska. Kremeľ toto obvinenie odmietol.

Moratórium na vývoj rakiet

Rusko následne zaviedlo jednostranné moratórium na vývoj rakiet, ktoré dovtedajšia zmluva zakazovala.

Prezident Ruska v piatok uviedol, že USA tieto raketové systémy vyrábajú a už ich aj priviezli do Európy na cvičenia do Dánska. „Nedávno bolo oznámené, že sú na Filipínach. Nie je známe, či odtiaľ rakety vyviezli alebo nie,“ povedal ruský prezident a dodal, že Rusko je nútené reagovať.

Zbrojné zmluvy

V posledných rokoch bolo vypovedaných niekoľko zbrojných zmlúv medzi Ruskom a USA, ktorých cieľom bolo obmedziť preteky v jadrovom zbrojení a zmierniť napätie v čase vrcholiacej rivality superveľmocí, pripomína Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Juraj Draxler.

Minulý rok Rusko pozastavilo svoju účasť na zmluve o jadrovom ozbrojení New START, ktorá bola posledným paktom o jadrových zbraniach medzi týmito dvoma krajinami. Spojené štáty dodali Ukrajine rakety kratšieho doletu na podporu v boji proti Rusku. Taktiež čiastočne zrušili pre Ukrajinu zákaz používať tieto zbrane proti cieľom na území Ruska, na čo Moskva reagovala varovaním pred potenciálne nebezpečnou eskaláciou.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin na zasadnutí Bezpečnostnej rady: Musíme obnoviť výrobu rakiet krátkeho a stredného doletu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: