Viac než 20 hláv štátov sa v utorok stretáva v ruskom meste Kazaň, kde otvoria trojdňový summit skupiny BRICS. Schôdzka na najvyššej úrovni v takomto rozsahu sa uskutoční v Rusku prvýkrát od začiatku invázie jeho síl na Ukrajinu vo februári 2022. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Hostiteľom summitu rozvíjajúcich sa ekonomík je ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa jeho zorganizovaním snaží dokázať Západu, že pokusy izolovať Rusko v súvislosti s inváziou na Ukrajinu zlyhali. Moskva zároveň podľa AFP dúfa, že skupina BRICS sa stane akousi protiváhou k „hegemónii“ Západu.
Mohlo by vás zaujímať:
Historický summit BRICS
Do Kazane prídu čínsky prezident Si Ťin-pching, indický premiér Naréndra Módí či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Na okraj schôdzky sa Putin stretne aj s generálnym tajomník OSN Antóniom Guterresom, čo bude jeho prvá návšteva v Rusku od apríla 2022. Skupinu BRICS pôvodne tvorili iba Brazília, Rusko, India a Číny, neskôr sa pridala Juhoafrická republika a za posledný rok aj Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty. Práve rozšírenie skupiny si Moskva stanovila ako pilier svojej zahraničnej politiky. AFP konštatuje, že BRICS je plná vnútorných rozporov, napríklad medzi Indiou a Čínou.
Jednou z hlavným tém summitu bude Putinova myšlienka vytvoriť platobný systém, ktorý by konkuroval systému SWIFT. Od neho boli ruské banky odrezané v roku 2022. Lídri sa budú zaoberať aj eskalujúcim konfliktom na Blízkom východe. Západ sa domnieva, že Rusko sa snaží BRICS využiť na rozšírenie vlastného vplyvu a presadzovanie svojich naratívov o vojne na Ukrajine, ktorú Moskva označuje ako „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Politický analytik z Moskvy Konstantin Kalačev pre AFP povedal, že stretnutím v Kazani sa Kremeľ „snaží ukázať, že Rusko nielenže nie je izolované, ale má aj partnerov a spojencov“.
Kremeľ tvrdí, že globálne záležitosti by sa mali riadiť medzinárodným právom a nie „pravidlami, ktoré stanovujú jednotlivé krajiny, menovite Spojené štáty americké“.
Ruské ambície a výzvy pre Západ
,,Sme presvedčení, že BRICS je prototypom multipolarity, štruktúrou spájajúcou južnú a východnú pologuľu na princípoch suverenity a vzájomného rešpektu,“ povedal poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov. Skupina podľa neho „postupne buduje most k demokratickejšiemu a spravodlivejšiemu svetovému poriadku“.
Spojené štáty odmietajú myšlienku, že z BRICS by sa mohol stať jeho „geopolitický rival“. Zároveň však vyjadrujú obavy z toho, že Moskva v čase, keď pokračuje konflikt na Ukrajine, predvádza svoj vplyv na poli diplomacie.
Zdroj: Tasr/ AFP
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Putin hostí lídrov BRICS: Nové partnerstvá v dobe napätia a konfliktu