eReport.sk
Sprava minister vnútra Roman Mikulec, premiér Eduard Heger a prvý zľava minister financií Igor Matovič Foto: tasr

Publicista narovinu: Obávam sa v akom stave vládna koalícia krajinu zanechá

Stav štátu v polčase vládnutia je znepokojujúci. Uviedol to publicista Juraj Hrabko v diskusii v TASR TV.

Pripomenul, že vládna koalícia sa musela v uplynulých dvoch rokoch postaviť výzvam v podobe pandémie nového koronavírusu a ruskej agresie, rovnako ako ostatné európske štáty. Vláda však podľa jeho slov neukazuje svoje kvality v dobrom, ale najmä v zlom počasí.

„Vnímam to ako silne znepokojujúce vo všetkých faktoroch. Môžete sa pozrieť na ekonomický, sociálny alebo demokratický faktor, vo všetkých vidím značný deficit. Obávam sa toho, v akom stave vládna koalícia krajinu zanechá po nasledujúcich voľbách,“ uviedol Hrabko.

Publicista poukázal na problémy v rámci koalície, ktorá si nevie poradiť napríklad pri téme nájomných bytov či súdnej mape. „Práve nájomné byty alebo tzv. reforma súdnictva boli vlajkovými loďami tejto vládnej koalície a vidíme, ako si s nimi nedokáže poradiť. Nie preto, že by jej v tom bránila opozícia, ale preto, že sama nie je schopná sa na takýchto veciach dohodnúť,“ konštatoval Hrabko.

Pri reformách národných parkov a zdravotníctva, ktoré v kompromisnej forme parlamentom prešli, je podľa Hrabka zasa otázkou ich implementácia. „Jedna vec je schválenie, druhá realizácia. Príkladom môže byť plán obnovy, ktorý je napísaný dobre, ale otázka je, ako bude realizovaný,“ povedal.

Hrabko poukázal aj na neskorú reakciu štátu na migračnú vlnu, kde sa oveľa skôr aktivizovali dobrovoľníci a samosprávy. Ocenil prijatie tzv. lex Ukrajina. Obavy prezidentky Zuzany Čaputovej, aby pomerne vysoké príspevky za ubytovanie odídencov z Ukrajiny nemotivovali niektorých prenajímateľov k rušeniu doterajších podnájmov, však podľa neho môžu byť oprávnené.

Pomoc odídencom z Ukrajiny Hrabko považuje za štátnu prioritu. „Pomáhame Ukrajine, lebo je v bytostnom záujme našej krajiny, aby mala dobré a priateľské vzťahy so susedmi a aby všetci susedia Slovenska boli demokratickými štátmi,“ vysvetlil.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Publicista narovinu: Obávam sa v akom stave vládna koalícia krajinu zanechá

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti