eReport.sk
vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a vpravo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Ministri Jaroslav Naď a Ivan Korčok. Foto: tasr

Publicista k dohode s USA: Pripomienky neboli všetky zlé, vláda však zvolila mocenské riešenie


Komplikovanosť a časté zmeny pandemických pravidiel spôsobujú problémy s ich správnym chápaním nie len u bežných občanov, ale najmä v radoch podnikateľov a organizátorov hromadných podujatí. V diskusii na TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko. A čo si myslí o obrannej dohode s USA?

Pre reálny život sú podľa neho najdôležitejšie vyhlášky hlavného hygienika, ktoré sú však písané komplikovaným jazykom a niekedy aj s vecnými chybami. „Bežného človeka to až tak trápiť nemusí – to, že nemáte nárok ísť do kina, zistíte podľa toho, že vás tam nepustia. Väčší problém majú podnikatelia a organizátori hromadných podujatí, ktorí si musia vyhlášky presne naštudovať, aby vedeli, čo môžu a čo nemôžu,“ uviedol Hrabko.

Aj keď sú pravidlá komplikované a podnikateľom nenahradia fungovanie v bežnom režime, sú podľa Hrabka lepšie ako tzv. lockdown. „Iná cesta ako uvoľňovanie opatrení, asi v tejto chvíli ani nie je,“ konštatoval. Súhlasí aj s tým, že sa Slovensko, napriek klesajúcim počtom pacientov v nemocniciach, nevrátilo k regionálnemu Covid automatu a opatrenia ostávajú celoštátne. „Ak by sme išli podľa farieb okresov, mohli by sme ich premaľovávať každé tri dni, keďže omikron už je tu. A všetky poznatky, ktoré o ňom máme, hovoria, že by to malo byť ako smršť, ktorá sa cez Slovensko preženie,“ zhrnul Hrabko.

Pripomienky k dohode neboli všetky zlé

Vláda v stredu (12.1.) odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Podľa Hrabka nie je aktuálny politický spor ohľadom zmluvy len štandardnou opozično-koaličnou prestrelkou, ale odzrkadľuje aj nesúhlas časti spoločnosti so znením zmluvy.

S týmto nesúhlasom sa vládna koalícia podľa neho nevysporiadala formou celospoločenskej diskusie, ale zvolila mocenské riešenie. Podľa Hrabka si najmä starší občania pamätajú napríklad obrovské enviromentálne škody spôsobené v minulosti prítomnosťou sovietskych vojsk. „Pripomienky neboli všetky zlé, ale vládna koalícia ich zmietla zo stola,“ povedal s tým, že problémom môže byť aj nevypovedateľnosť zmluvy po dobu desiatich rokov.

Hrabko zároveň upozornil, že ide o rámcovú zmluvu a o konkrétnych otázkach, vrátane toho, či na našom území budú alebo nebudú alokovaní americkí vojaci, sa bude rokovať až následne. Na otázku, či očakáva súhlas s ratifikáciou zmluvy v parlamente, Hrabko odpovedal, že pokiaľ prezidentka Zuzana Čaputová nepošle zmluvu na posúdenie Ústavnému súdu SR, parlament bude zrejme hlasovať po straníckych líniách a dá sa očakávať podpora ratifikácii.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Publicista k dohode s USA: Pripomienky neboli všetky zlé, vláda však zvolila mocenské riešenie