eReport.sk
Foto: profimedia

Psychopat od Zelenej rieky. Vracal sa k svojim obetiam, aby robil veci, z ktorých mrazí

Na prvý pohľad by nebolo leto v Seattli v roku 1982 ničím výnimočné. To sa ale zmenilo vo chvíli, keď polícia začala nachádzať telá mŕtvych prostitútok. Nepomohlo ani presviedčanie, že prostitúcia je nebezpečné povolanie. Všetkým bolo jasné, že tam vyčíňa sériový vrah.

Telá dvoch Afroameričaniek sa našli v rieke. Keď sa detektív Dave Reichert vydal na obhliadku do vysokej trávy, ihneď našiel ďalšie telo. Bola to beloška s červenými vlasmi. Z tiel dvoch žien sa technikom podarilo získať spermie.

Na prvého podozrivého nič nemali

V priebehu ôsmych týždňov našli policajti v okolí Zelenej rieky päť mŕtvych žien. Bol zostavený špeciálny tím 25 policajtov, ale dlho nič nemali. Žiadne stopy, žiadnych podozrivých. Jedného dňa sa im však ozval taxikár Melvyn Foster, ktorý tvrdil, že prostitútky a ich zákazníci boli často jeho pasažiermi a dal im typ na kolegu, ktorý by mohol byť vrahom.

Čím viac ale Foster rozprával. Tým viac sa stával podozrivým. Nakoniec sa priznal, že väčšinu z týchto žien poznal a občas uňho aj prespávali. Hneď sa stal hlavným podozrivým, ale napriek veľkej snahe polície na neho nič nemali. Na začiatku roka 1983 to vyzeralo, že vrah prestal vraždiť, alebo sa odsťahoval. Verejnosť pomaly začala zabúdať, ale vrah sa vrátil.

Pomoc od Teda Bundyho

Nezvestné pribúdali, ale ich telá neboli objavené. Tím policajtov sa rozpadol a detektív mal k dispozícii iba pár kolegov. Preto Reichert požiadal o radu svojho priateľa Boba Keppela, ktorý pracoval na prípade postrachu dievčat zo sedemdesiatych rokov. Tím nebol nik iný ako okúzlujúci Ted Bundy, ktorý sa do prípadu zapojil.

Zatiaľ, čo čakal na trest smrti, vypracoval profil vraha, ktorý sa ukázal byť lepši než ten, ktorý vypracovala FBI. Vedel, že sa bude vracať na miesto, kde svoje obete zanechal. Správne predpovedal, že pôjde o nekrofila. Tím sa preto začal sústrediť len na okolie Zelenej rieky. Hneď narazil na tri nevyriešené prípady, ktoré sa podobali tým, čo už poznali.

Žiadna stopa

Do konca roka 1993 narazili celkom na 14 tiel, ďalších 23 osôb bolo hlásených ako nezvestné. Drvivá väčšina z nich boli prostitútky alebo ženy na okraji spoločnosti.
Na nástenkách v policajných kanceláriách pribúdali fotky žien, ale polícia nemala jedinú stopu. Verejnosť ju kritizovala, prípady sa premietali do osobných životov. Lenže mŕtvol bolo tak veľa, že policajti väčšinu času strávili v teréne a nemali čas na hľadanie vraha.

V roku 1984 sa do prípadu vložil práve Ted Bundy, ktorý policajtom poradil, aby našli čerstvú mŕtvolu a mali pri nej hliadku. Poradil im to z prozaického dôvodu. Na vraha od Zelenej rieky žiarlil a bál sa, že bude slávnejší ako on sám. Lenže vždy, keď policajti našli mŕtvolu, ostali z nej už len pozostatky.
Tiel začalo postupne ubúdať a v roku 1990 ostal z týmu vyšetrovateľov už iba Reichert. Vzápätí dostal aj on príkaz, aby prípad opustili. V tej chvíli mal pocit, že prehral a vraha nikdy nechytia.

Konečne zhoda

Zlom nastal v roku 2001. na prípad starý dvadsať rokov detektív nikdy nezabudol a veril, že jedného dňa sa mu vraha podarí chytiť. Občas dostal tip, ktorý podrobne preskúmal. Novú šancu mu ale dala veda a používanie analýz DNA. Stôp bolo síce málo, ale forenzná špecialistka Beverly Himick dokázala takmer z ničoho získať vrahovu DNA a našla zhodu.

Keď prišla špecialistka do kancelárie detektíva a podala mu obálku, hneď vedel, kto je to. Gary Ridgway bol podozrivý už v osemdesiatych rokoch, ale polícia nenašla žiadny dôkaz. Detektívovia ho opatrne sledovali. Muž prechádzal oblasťami, kde sa vyskytovali prostitútky. 30. novembra 2001 ho policajti obvinili z niekoľkých vrážd. Keď Ridgway počul, že mu hrozí trest smrti, rozplakal sa.

Všetky obete sa nenašli

V roku 2003 sa obhajca s Ridgwayom dohodol, že mu znížia trest a on za to ukáže všetky obete. Nakoniec sa priznal k 48 vraždám. Ženy vlákal do auta, niekedy na fotku syna a rozprával sa s nimi o všetkom, čo chceli. Mal byť pozorný, ale nebol. Priznal, že po smrti svojich obetí mal s ich mŕtvolami pohlavný styk. Potvrdil tak teóriu Teda Bundyho.

Tváre ani mená žien nepoznal, iba miesto ich pochovania. Aj napriek tomu sle niektoré ženy polícia nikdy nenašla. Ridgway si na všetky hroby nespomenul. Bol odsúdený na 48 po sebe idúcich doživotných trestov za 48 vrážd. 46 žien bolo identigikovaných.

Potupne sa priznal k 71 vraždám, vyšetrovatelia ale uvádzajú, že mohlo ísť až o 90 žien. Muž strávi zbytok svojho života za mrežami v Colorade. Von sa už nikdy nedostane. Reichert už po vrahoch nepátra. V roku 2005 sa stal republikánskym kongresmanom.

Zdroj: Murderpedia.org

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti