Skepsa, ale aj frustrácia. Vláda odklepla len niekoľko dní pred Vianocami prísnejšie protipandemické opatrenia známe aj ako lockdown. Vypnutie ekonomiky a najmä zákaz vychádzania, napriek viacerým výnimkám, tak vo veľkej miere ľuďom znepríjemnia sviatky. Obdobie lásky a pokoja sa tak šmahom ruky môže zmeniť na poriadne pohnuté časy, ktoré môžu ľahko zamávať psychikou. Ako prežiť náročné obdobie a nezblázniť sa, radí ostrieľaná psychologička Jitka Derková.
„Určite v tomto predvianočnom čase má každý dosť svojich rodinných a osobných záležitostí, ktoré musí ešte stihnúť, a do toho teraz ešte častokrát prichádzajú chaotické a rozporuplné, ale aj často meniace sa správy,“ opisuje súčasnú situáciu Derková. Tá má plnú čakáreň klientov, na ktorých práve aktuálne opatrenia ale aj strach pred pandémiou reálne vplývajú.
Menej politikov
Odborníčka má, ale v zásobe pre utrápených ľudí niekoľko rád. „Vždy svojim klientom radím pribrzdite trochu. Napríklad im hovorím nech nesledujú toľko správy. Nemusia každý deň, napríklad stačí každý druhý. A Jednoznačne menej počúvajte politikov,“ odporúča psychologička.
Taktiež priznala, že najmä počas prvej vlny boli ľudia doslova závislí na aktualitách a spravodajských novinkách. „Teraz sa mi častokrát zdá, že ľudia hovoria, že na to už ani nepozerajú. Doprajú si už len nejaký súhrn správ a podobne. V mojom okolí a medzi klientmi to už berú trochu s nadhľadom, pretože si povedia, pri niektorom novom opatrení, že však sa môže hneď opäť zmeniť,“ opisuje skúsenosti s klientmi Derková.
Strach aj depresie
Odborníčka ale priznala, že má medzi klientmi ešte veľa osôb, ktoré zotrvávajú vo veľmi silnom strachu. „Stretávam sa s takými, u ktorých sa to prejavuje už ako psychická porucha. Dostali sa do stavu ohrozenia zdravia. Majú psychickú poruchu, úzkostnú poruchu a niekedy to prechádza až do depresie. Bola napríklad vyvolaná správami, ktoré pričasto pozerali,“ uviedla psychologička.
Derková priznala, že veľkou témou sedení s klientmi sa stal napríklad ja zavedený lockdown. „Radím im, pozrite sa, aké sú tam výnimky. Prečítajte si to a hľadajte tam niečo, čo dovoľuje relax,“ podčiarkla psychologička. Naráža napríklad na možnosť rekreovať na prechádzke v prírode a podobne.
Doplácajú na to tínedžeri
Derkovú priznala, že súčasná situácia vo veľkom vplýva aj na mladých ľudí v pubertálnom veku. „Je zaujímavé, že práve tieto pubertálne deti začínajú upadať do depresívnych stavov. Je to spôsobené obmedzením sociálnych kontaktov. Jedna vec je si s niekym len dopisovať cez sociálne siete a iná zas stretávať sa osobne,“ priblížila.
Taktiež uviedla, že práve detská depresia nie je častou diagnózou ako depresia u dospelých. „Teraz sa s tým stretávam veľmi často, aj so sebapoškodzovaním. Dva tri nové prípady sebapoškodzovania pribudli. Tu sú tie prípady, keď sa režú na zápästiach a rukách,“ otvorila šokujúcu tému Derková. Dodala, že práve súčasná vyhrotená situácia priamo vplýva na psychiku mladých ľudí.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Psychologička radí, ako prežiť vianočný lockdown: Nepočúvajte toľko politikov!