Dištančné vyučovanie a pilotné testovanie
1. októbra
Na Slovensku opäť začal platiť núdzový stav, vláda tento návrh schválila v stredu 30. septembra v súvislosti s druhou vlnou pandémie.
– V obchodoch a obchodných domoch začali opäť platiť opatrenia – povinné rúška, dvojmetrové odstupy a dezinfekcia rúk. Začal platiť aj limitovaný počet osôb na prevádzku a plocha desať štvorcových metrov na zákazníka.
– Najvyšší počet na všetkých hromadných podujatiach bol stanovený maximálne na 50 ľudí.
9. októbra
Slovenskí vedci vyvinuli komponenty pre PCR testy na nový koronavírus, ktoré sú citlivejšie a zároveň skôr dokážu odhaliť ochorenie. Na pôde vedeckého parku Univerzity Komenského o tom informoval predseda vlády za prítomnosti biochemika Pavla Čekana, virológa Borisa Klempu a vedca Roberta Mistríka. Vedci darovali štátu 100.000 kusov testov.
11. októbra
Slovensko sprísnilo protiepidemické opatrenia – povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri, zákaz hromadných podujatí, reštaurácie mohli podávať len zabalené jedlo. Zatvorili sa fitnescentrá, wellness, akvaparky, kúpaliská či sauny. Opäť sa vymedzil čas nákupu pre seniorov. Obmedzil sa počet ľudí v obchodoch a nákupných centrách. Stredoškoláci prešli na dištančné štúdium.
12. októbra
Stredné školy prešli na dištančnú formu vzdelávania.
13. októbra
Začal platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť ľudí. Výnimkou sú osoby žijúce v jednej domácnosti.
14. októbra
Uznesenie vlády o vyhlásení núdzového stavu od 1. októbra je v súlade s Ústavou SR a ústavným zákonom o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Rozhodol o tom Ústavný súd SR.
17. októbra
Ultras fanúšikovia a ďalší občania sa pred Úradom vlády SR zišli na nepovolenej demonštrácii. Žiadali odstúpenie premiéra Matoviča, nesúhlasili s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu. Zasiahla proti nim polícia, ktorá použila slzný plyn a vodné delá. Vzhľadom na zákaz zhromaždení pre epidemiologickú situácia polícia niektorých účastníkov obvinila.
18. októbra
Vláda poverila Ozbrojené sily SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Už 17. októbra avizoval plošné testovanie premiér Matovič.
22. októbra
Ústredný krízový štáb potvrdil, že v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa v piatok (23. 10.) o 8.00 h začne pilotné testovanie na nový koronavírus. Nasledovať má plošné testovanie na ostatnom území SR.
24. októbra
Od tohto dňa do nedele 1. novembra začal na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska.
24. a 25. októbra
Na Orave a v okrese Bardejov otestovali 24. a 25. októbra počas pilotnej fázy celoplošného testovania na COVID-19 celkovo 140.945 ľudí, z nich bolo 5594 infekčných. Počet pozitívnych tak predstavoval 3,97 percenta.
26. októbra
Ústredný krízový štáb rozhodol, že celoplošné testovanie obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa bude realizovať počas najbližšieho víkendu, a to počas soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.).
– Aj na druhom stupni základných škôl (ZŠ) sa začalo vyučovať dištančne.
27. októbra
Ako oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO), počas plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa cez nadchádzajúci víkend vytvorí viac ako 5000 odberných miest, pripravených bude 4901 odberných tímov.
28. októbra
Nové opatrenie od 2. do 8. novembra obmedzilo pohyb od 5.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa. Obmedzenie sa netýka osôb s potvrdením o aktuálnom negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu od subjektu zapojeného do operácie Spoločná zodpovednosť.
31. októbra
Začalo sa celoplošné testovanie na Slovensku na ochorenie COVID-19. Nemuseli sa na ňom zúčastniť deti do desať rokov, autisti, onkologickí pacienti alebo pacienti, ktorým to neumožňuje zdravotný stav. Rovnako sa nemuseli dať testovať tí, ktorí v ostatných 90 dňoch boli pozitívne testovaní na nový koronavírus. Výnimka platila aj pre osoby nad 65 rokov v dobrovoľnej domácej karanténe.
– Počas prvého dňa otestovali 2.581.113 ľudí. Pozitívnych z nich bolo 25.850, teda jedno percento.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Prvý prípad COVID-19 u nás či opatrenia: Ako začal Pellegrini a kde sme sa dostali!