eReport.sk
foto: tasr

PRVÉ DÁTA z očkovania: Ako sme na tom naozaj s vakcináciou

Očkovacia kampaň je už na Slovensku v plnom prúde a z billboardov, obrázkov a videí sa na nás usmievajú známe tváre. K dispozícii sú však už aj prvé dáta, ktoré sumarizujú skoro dvojmesačnú skúsenosť Slovákov s vakcináciou. Ako teda na tom sme a koľko z nás už je zaočkovaných a ktorou očkovacou látkou? Portál eReport pre vás pripravil prehľad najdôležitejších čísiel spojených s vakcináciou.

S vakcináciou sme na Slovensku začali koncom minulého roka. Prvý zaočkovaný, profesor Vladimír Krčméry, stihol od vtedy absolvovať aj očkovanie druhou dávkou vakcíny. Druhé očkovanie dostali aj členovia konzília odborníkov, absolvovala ho aj prezidentka Zuzana Čaputová a viacerí ministri. Celkovo má Slovensko zabezpečený dostatok vakcín pre 85 % ľudí od troch spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Aktuálne sa začalo rokovať aj o používaní ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá však ešte nie je v EÚ, ani na Slovensku registrovaná.

Zaočkovali už takmer 250-tisíc ľudí

– Foto: NCZI

– Foto: NCZI

Celkovo je k 16.2. u nás zaočkovaných už takmer 250-tisíc obyvateľov pričom 75-tisíc z nich už dostalo aj druhú dávku. Aktuálne na Slovensku používame tri typy očkovacích látok. Európska komisia schválila dve vakcíny proti koronavírusu a to Pfizer a Modernu. Používa sa však aj vakcína od firmy AstraZeneca, ktorej Európska lieková agentúra odporučila udelenie podmienečnej registrácie na núdzové využitie.

– Foto: MZ SR

Najviac ľudí má vakcínu od Pfizeru

Comirnaty, ako znie oficiálny názov očkovacej látky od spoločnosti Pfizer, ponúka vysokú úroveň ochrany proti ochoreniu COVID-19. Rozsiahle klinické testovanie potvrdilo, že vakcína má účinnosť 95 %. Vedľajšie účinky vakcíny boli zvyčajne miernej alebo strednej povahy a ustúpili po niekoľkých dňoch po očkovaní. Práve touto vakcínou je na Slovensku zaočkovaných najviac ľudí – takmer 300-tisíc.

– Foto: NCZI

Modernou očkujeme len minimálne

Vakcínu od Moderny doteraz podali na Slovenku pomerne malému počtu ľudí. Doteraz ňou zaočkovali ani nie 10-tisíc občanov. Vakcína má podobne ako tá od Pfizeru vysokú úroveň ochrany proti koronavírusu. Klinické skúšanie ukázalo je 94,1 % účinnosť. Vedľajšie účinky boli zvyčajne mierne alebo stredne závažné a do niekoľkých dní po očkovaní sa zlepšili.

– Foto: NCZI

AstraZeneca len na núdzové využitie

Európska lieková agentúra udelila preparátu od firmy AstraZenca povolenie až koncom januára a to tiež iba podmienečné. Využívať sa má ako núdzová vakcína a podávať sa má len dospelým vo veku 18 rokov a starším. Výsledky testov totiž ukázali, že má len 60% účinnosť. Očkovacia látka spôsobuje, že imunitný systém vytvára protilátky a špecializované biele krvinky, ktoré pôsobia proti vírusu, čím poskytuje ochranu.

– Foto: NCZI

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.