eReport.sk
Foto: tast

Prvá krajina EÚ zvažuje, že už nebude očkovať AstraZenecou: Obyvatelia ju odmietajú

Bulharské úrady zvažujú, že pre nízky záujem ukončia očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Do konca týždňa sa majú k tejto otázke vyjadriť experti, informoval v utorok bulharský spravodajský server Novinite.com.

Bulharský minister zdravotníctva Kostadin Angelov na pondelkovom brífingu uviedol, že záujem Bulharov o očkovanie „AstraZenecou” poklesol, hoci je táto vakcína z medicínskeho hľadiska bezpečná a účinná.

Čakajú, čo povedia experti

Do konca tohto týždňa sa má k otázke ďalšieho očkovania vakcínou od AstraZenecy v Bulharsku vyjadriť rada expertov na imunológiu a infekčné choroby. Okrem klesajúceho záujmu obyvateľstva budú zvažovať aj výzvu portugalského predsedníctva EÚ, ktoré v liste bulharským úradom odporučilo aplikovať túto očkovaciu látku len ľuďom nad 60 rokov.

Hlavným problémom zostáva, ako – v prípade rozhodnutia o ukončení používania vakcíny od AstraZenecy – dokončiť očkovací cyklus o ľudí, ktorí už dostali prvú dávku „AstraZenecy”. Časť z nich si pritom zrejme bude želať aj druhú dávku rovnakej vakcíny.

„Ak nebude záujem o vakcínu od AstraZenecy, dávky uskladníme a rozhodneme sa, čo s nimi urobíme… Zatiaľ sme žiadne vakcíny nezničili,” vyhlásil minister Angelov.

V Bulharsku sa okrem očkovacej látky od AstraZenecy v súčasnosti očkuje aj vakcínou od spoločnosti Pfizer. Tá je však do veľkej miery vyhradená len pre obyvateľov zaradených do niektorej z troch prioritne očkovaných kategórií.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport