eReport.sk
Matovič
Foto: tasr

Protokolistka zvozila Matovičove video: Toto pustím študentom, ako sa to nemá robiť

Stačilo jedno video z Matovičovej tlačovky v Bruseli a trapas je na svete. Podľa odborníčky už samotný úvod virálneho videa je poriadnym prešľapom. Premiér totiž svoje vyhlásenie odštartoval slovami, že  nevie čo má povedať. A to je podľa protokolistky Márie Holubovej znakom amaterizmu.

Mišmaš anglických viet, zmätené prešľapovanie na mieste a pomaly už aj legendárne zvolanie: „It’s live? Oh, noo.“ Premiér Igor Matovič na pôde európskych inštitúcií nezanechal za Slovensko najlepšiu vizitku. Video, ktoré už od rána koluje internetom zožalo poriadny úspech a šéf vlády si môže na účet pripísať ďalší formálny prešľap.

Matovič na pedagogické účely

„Toto video by bola presne ukážka toho, ako by sa osobnosť štátnika prezentovať nemala,“ priznala protokolistka Holubová. Tá taktiež uznala, že by mohla ako pedagogička vyučujúca v Bratislave či Banskej Bystrici využiť záznam tlačovky na študijné účely. „Prvý príznak neprofesionality štátnika, je to, keď začne svoju výpoveď, neviem čo mám povedať,“ krúti hlavou Holubová. Presne tak šéf vládneho kabinetu odštartoval tlačovú konferenciu: „Ja neviem, jak mám začať.“

Zdroj videa: Facebook

Reprezentatívny premiér?

„Štátnik musí pracovať na prezentácii osobnosti, on tam nejde sám za seba sa pobaviť, porozprávať, zoznámiť sa. On tam ide v prvom rade prezentovať štát. A teraz už budem konkrétna. Premiér Matovič reprezentuje Slovensko, Podľa toho človeka, medzi tými európskymi elitami, budú nás posudzovať, ako národ, ako Slovákov,“ podčiarkla protokolistka. Zároveň prezradila, že medzi európskymi špičkami funguje viacero spoločenských pravidiel. Jedným z nich je, že počas medzinárodných stretnutí nefunguje reciprocita.

„To znamená, slovenský politik,  diplomat, štátnik, keď príde do zahraničia, tak jemu nikto nepovie, že robí niečo zlé. Potom sa tí naši politici vrátia domov povedia si, však bolo super. Veď oni sa usmievali a tak ďalej. Nevedia, že recipročne im nikto nepovie, že spôsobili faux pas,“ osvetlila, niektoré protokolárne zvyky odborníčka.

Zároveň podotkla, čo môže stáť za podobným neprijateľnými zvykmi súčasných politikov. Holubová prezradila, že v minulosti, keď národy reprezentovali aristokrati boli k tejto úlohe vychovávaní odmalička. Začiatkom 20. storočia totiž kráľovské rody boli na ústupe a štátnikov vystriedali na vysokých postoch aj bežní ľudia. Tí už ale podobnými reprezentačnými schopnosťami, ako aristokracia, nedisponovali.

Teniskový škandál

Pritom slovenský premiér neurobil podobné medzinárodné faux pas prvýkrát. „Poviem len to, čo som povedala už predtým, keď Matovič privítal v teniskách bieloruského diplomata,“ opisuje Holubová. Práve v októbri nad Matovičom už dvíhali obočie slovenskí protokolisti, keď si na stretnutie s bieloruským veľvyslancom Alexandrovičom Leščeňom obul obyčajné „číny“. „Bizarnosť situácie zodpovedá tomu, že predstavme si, že by zahraničného diplomata takto vítal Justin Trudeau, Emmanuel Macron alebo Sebastian Kurtz. Hneď si viete tú absurditu predstaviť,“ zaklincovala odborníčka.

Zdroj foto: tasr, reprofoto:eReport.sk

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.