eReport.sk
Dnešný protest v Trstenej, foto:tasr

Proti reforme nemocníc protestovali na Orave stovky ľudí, žiadajú návrh prepracovať

Nesúhlas s navrhovanou reformou nemocníc prišlo v stredu popoludní na námestie v Trstenej vyjadriť približne 500 ľudí. Protest zvolali starostovia a primátori z hornej Oravy, ktorí žiadajú rezort zdravotníctva, aby nemocnice v Trstenej, v Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši ostali zaradené ako regionálne nemocnice.

Nedostatočná komunikácia zo strany ministerstva

Ministerstvu vyčítajú nedostatočnú komunikáciu. Zhromaždenie vyvrcholilo protestným sprievodom mestom. Šéf rezortu Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) avizoval, že do nemocnice v Trstenej vycestuje v najbližšej dobe. Povedala trstenská primátorka Magdaléna Zmarzláková, protestom chcú vyjadriť obavu z pripravovanej reformy zdravotníctva. Poukázala na nedostatočnú komunikáciu a obavy, že bude ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov.

Nie je možné zabezpečiť zákonné podmienky

„Zákonom navrhovanú časovú dostupnosť do 35 či 40 minút nie je možné zabezpečiť. Preto máme obavy, že by v budúcnosti mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia. Boli by sme radi, keby boli reformné kroky vysvetlené, aby sme do budúcna predišli nedorozumeniam a keby boli jasne komunikované,” uviedla primátorka.

Žiadajú o prerobenie návrhu reformy

Protestujúci žiadajú ministra zdravotníctva a kompetentných, ktorí sú zodpovední za návrh zákona o kategorizácii nemocníc, aby do konca mesiaca navštívili nemocnicu v Trstenej. Požadujú tiež, aby ministerstvo zdravotníctva vypracovalo nový návrh komplexnej reformy zdravotníctva v spolupráci so zástupcami dotknutých regiónov a prednostne s dôrazom na reformu ambulantného sektora.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Proti reforme nemocníc protestovali na Orave stovky ľudí, žiadajú návrh prepracovať

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport