eReport.sk
Foto: tasr/ap

Protesty v Španielsku proti uväzneniu rapera si vyžiadali zásah polície

Vo viacerých španielskych mestách sa vo štvrtok konali protesty za prepustenie rapera Pabla Haséla, počas ktorých došlo k násilnostiam a zrážkam s políciou. Informovala o tom agentúra AP.

Protesty, ktoré sa konali už tretiu noc po sebe, mali zo začiatku pokojný priebeh. Stovky ľudí v Barcelone podľa AP spievali piesne a žiadali oslobodenie rapera Haséla odsúdeného za urážku monarchie.

Demonštranti v metropole Katalánska neskôr podpálili zátarasy v okolí hlavnej dopravnej tepny a do príslušníkov polície hádzali kamene, fľaše a ďalšie predmety. Polícia v meste Valencia na juhu krajiny na rozohnanie demonštrantov použila obušky a zatkla najmenej osem osôb.

Zatkli takmer 80 osôb a viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia

Španielske úrady od začiatku protestov zatkli takmer 80 osôb a viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia, píše AFP.

Španielska radikálna ľavicová aliancia Spoločne môžeme (Unidas Podemos) vo štvrtok španielske ministerstvo spravodlivosti požiadala, aby udelilo milosť Hasélovi a ďalšiemu raperovi Valtonycovi, píše na svojej webovej stránke denník El Mundo. Valtonyc – vlastným menom Josep Miguel Arenas – sa v súčasnosti nachádza v Belgicku.

Udelenie milosti si podľa AFP vyžaduje súhlas španielskej vlády. Vládnu koalíciu v súčasnosti tvorí Španielska socialistická robotnícka strana spolu so Spoločne môžeme.

Hasél sa v pondelok spolu s asi 50 svojimi stúpencami zabarikádoval v budove rektorátu univerzity v meste Lleida. Išlo o posledný spevákov pokus vyhnúť sa nástupu na deväťmesačný trest, ktorý dostal za urážku španielskej monarchie a velebenie násilia a terorizmu.

Patovú situáciu na univerzite ukončili po približne 24 hodinách príslušníci poriadkovej polície. Rapera zatkli a desiatky študentov, ktorí sa tomu snažili zabrániť, vyviedli z budovy univerzity.

Hasél, známy radikálnymi textami svojich piesní, tvrdí, že ho španielske úrady perzekvujú a porušujú jeho právo na slobodu prejavu. Trest mu udelili preto, že v jednej z piesní označil bývalého kráľa Juana Carlosa I. v súvislosti s obvineniami z korupcie za zlodeja. V niektorých skladbách sa tiež objavili hrozby násilím voči niektorým konzervatívnym politikom.

Zdroj: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.