eReport.sk
Demonštranti držia transparent so symbolickým pozdravom s troma prstami a menami tých, ktorí boli zabití počas protestov, ktoré sa konajú od februárového vojenského puču v meste mjanmarskej metropole Rangún v nedeľu 11. apríla 2021.
Demonštranti v Mjanmarsku s transparentom. Foto: tasr/ap

Protesty v Mjanmarsku majú už stovky obetí: Bezpečnostné sily udreli aj granátometmi!

Počet demonštrantov, ktorí prišli o život od začiatku protestov voči prevratu v Mjanmarsku, presiahol 700. V nedeľu to oznámilo Združenie pre pomoc politickým väzňom (AAPP), z ktorého vyhlásenia citovala agentúra DPA.

AAPP uviedla, že má potvrdených celkovo 701 úmrtí civilistov. Upozornila súčasne, že skutočný počet obetí je pravdepodobne vyšší.

Počet obetí protestov sa výrazne zvýšil počas víkendu po tom, ako mjanmarské bezpečnostné sily zabili v piatok v meste Bago nachádzajúcom sa zhruba 50 kilometrov severovýchodne od metropoly Rangún 82 ľudí. Išlo o jeden z doteraz najkrvavejších zákrokov voči protestom, ktoré v krajine prebiehajú aj vyše dva mesiace po vojenskom prevrate. Ako uviedla agentúra Reuters, bezpečnostné zložky podľa svedkov a miestnych médií použili na potlačenie protestov v meste granátomety.

„OSN v Mjanmarsku sleduje udalosti v meste Bago so správami o použití delostreleckej munície proti civilistom a o odmietnutí poskytnúť zraneným lekársku starostlivosť,“ napísal na Twitteri úrad OSN v Mjanmarsku. Zároveň vyzval na ukončenie násilia a poskytnutie zdravotnej starostlivosti zraneným.

AAPP takisto uviedla, že od prevratu z 1. februára bolo v krajine zadržaných, obvinených alebo odsúdených 3012 osôb. Väčšina z nich zostáva vo väzbe. Ako uvádza agentúra AFP, Napriek piatkovému krviprelievaniu demonštranti pokračovali v zhromažďovaní sa v niektorých častiach krajiny. Študenti univerzít a ich profesori v nedeľu ráno pochodovali podľa miestnych médií ulicami miest Mandalaj a Meiktila v strednej časti Mjanmarska. Protesty po celej krajine sa majú konať aj v nedeľu večer po západe slnka.

Vlna protestov v Mjanmarsku sa začala po prevrate z 1. februára, keď armáda zvrhla občiansku vládu a prevzala moc v krajine. Junta uväznila členov vlády vrátane štátnej kancelárky – teda faktickej premiérky – Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina. Vojenský puč spustil masové protesty, ktoré sa bezpečnostné sily snažia potlačiť násilím a represiami.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Protesty v Mjanmarsku majú už stovky obetí: Bezpečnostné sily udreli aj granátometmi!